Mocny apel ws. dziennikarza przetrzymywanego w areszcie na Białorusi. "Błagam was"

15

W poniedziałek odbyła się gala, podczas której wręczone zostały Medale Wolności Słowa. W trakcie tego wydarzenia wyróżniony został m.in. Andrzej Poczobut, dziennikarz przetrzymywany w białoruskim areszcie. W jego sprawie zaapelował Bartosz Wieliński.

Mocny apel ws. dziennikarza przetrzymywanego w areszcie na Białorusi. "Błagam was"
Bartosz Wieliński zaapelował ws. Andrzeja Poczobuta (PAP/EPA)

Gala ma stanowić promocję mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących. Tegoroczne wydarzenie, podczas którego rozdano Medale Wolności Słowa, odbyło się pod patronatem Wirtualnej Polski. Nominowano dziewięcioro osobistości w trzech kategoriach: Media, Instytucja, Obywatel.

W kat. Media nominowani byli: redaktor naczelny "Superwizjera" TVN Jarosław Jabrzyk, redaktor naczelny OKO.press Piotr Pacewicz i korespondent "Gazety Wyborczej" na Białorusi Andrzej Poczobut. Nagrodę wręczał naczelny magazynu "Press" Andrzej Skworz.

Nie będzie go dziś z nami, nie połączy się choćby zdalnie, bo nie ma telefonu komórkowego, a bywają takie miesiące, że naczelnik więzienia nie pozwala mu przekazać nawet ocenzurowanych listów od żony - mówił Skworz. - Myślę, że jest to także nasza wina, bo za mało pomagamy narodowi białoruskiemu, bo tolerujemy sytuację na naszej granicy z Białorusią, bo nie protestujemy, że Europa tak niewiele robi w tych sprawach, podczas gdy on udowadnia nam, że nawet, kiedy nic nie możesz, to możesz dać świadectwo. Andrzeju, przepraszam cię, że mamy dla ciebie tylko ten krążek metalu. Medal Wolności Słowa dla Andrzeja Poczobuta - dodawał.

Nagrodę w jego imieniu odebrał Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej". - Przy tej okazji zdecydował się na mocne wystąpienie. - On jest taką osobą, która niezłomność uosabia w 100 procentach. Jest osobą, która jest niepokorna, jest osobą, która walczy o wolność słowa, jak żaden z nas. (...) Jestem z tego dumny, ale jest mi też wstyd. Bo moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja. Bo was nie ma, panowie ministrowie. (...) Gdzie jesteście dzisiaj, gdy polski dziennikarz siedzi w więzieniu? - pytał.

Proszę państwa, jesteśmy w szczególnym miejscu, w Gdańsku, gdzie zaczęła się wolność polska i wolność Europy. Na sali jest pani komisarz Jourova, na sali jest Donald Tusk, na sali są wybitni przedstawiciele demokratycznej Polski. I to jest moja prośba do was, prośba dziennikarza, kolegi Andrzeja Poczobuta, który siedzi w więzieniu. Zróbcie, co możecie, żeby on wyszedł z tego więzienia, żeby wszyscy inni białoruscy dziennikarze także zobaczyli wolność. To jest moje zobowiązanie dla was, błagam was, zróbcie coś, niech to się po prostu skończy. Andrzeju, jesteśmy z tobą, nie odpuścimy. Żywie Biełaruś! - podsumował.

Publiczność nie pozostała obojętna na słowa Wielińskiego. Zgromadzeni podnieśli się z miejsc i zaczęli głośno klaskać.

Medale Wolności Słowa przyznane. Kto został nagrodzony?

W kat. Media wyróżniono Andrzeja Poczobuta. A kto triumfował w pozostałych kategoriach?

Laureatką Medalu Wolności Słowa w kategorii Obywatel została Agnieszka Jankowiak-Maik, prowadząca vloga edukacyjnego "Babka od histy". W kat. Instytucja wyróżniony został natomiast były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Przyznana została też nagroda specjalna za "Świadectwo Życia" dla ocalałego z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Mariana Turskiego.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić