aktualizacja 

Morsowanie dzieci w Rosji. Nagranie z przedszkola

Kiedy w Polsce coraz bardziej popularne stało się morsowanie, w Rosji dzieci są hartowane od najmłodszych lat. W sieci krąży nagranie z jednego z przedszkoli, na którym widać, jak przedszkolanki polewają zimną wodą dzieci stojące na śniegu i rozebrane do bielizny.

Morsowanie dzieci w Rosji. Nagranie z przedszkola
Tak wygląda hartowanie dzieci w rosyjskich przedszkolach. (Twitter)

W wielu rosyjskich przedszkolach od lat praktykuje się nietypową metodę hartowania ciała u dzieci. Polega ona na tym, że grupa dzieci wychodzi na zewnątrz w samych kąpielówkach, po czym przedszkolanki polewają je zimną wodą.

Rytuał ten ma wzmocnić odporność dzieci. Wszystko odbywa się za zgodą rodziców. Oprócz polewania wodą częste są też korzystanie z sauny i ćwiczenia fizyczne. Takie metody stosowane są od lat m.in. w jednym z przedszkoli w Krasnojarsku.

Udział w programie hartowania nie jest obowiązkowy, a dzieci, które wychodzą na zewnątrz muszą się do tego odpowiednio przygotować, zarówno fizycznie, jak i mentalnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy duchowni w Polsce powinni mieć stałą, z góry ustaloną pensję? Sonda uliczna

Zazwyczaj rytuał zaczyna się od wejścia do sauny i ćwiczeń gimnastycznych. Jest to pierwszy etap przygotowania ciała do spaceru po mrozie. Następnie przedszkolaki wychodzą na zewnątrz z wiaderkiem wypełnionym zimną wodą. Oblewanie wodą trwa kilka sekund, po czym wracają do budynku.

Władze przedszkoli tłumaczą, że procedura jest powtarzana nawet w siarczyste mrozy, gdy na zewnątrz temperatura spada do -20 st. C.

Ten rodzaj morsowania wśród dzieci nie dotarł jeszcze do zachodnich krajów. W Szwecji jednak dzieci bawią się na zewnątrz nawet w deszczu i przy silnym mrozie. W Norwegii z kolei modne są drzemki przedszkolaków na mrozie. Rodzice wyposażają wówczas swoje pociechy w odpowiednie ubranie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić