Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Moskwa grozi Londynowi atakiem. Wezwano już ambasadora

Rosja ostrzegła w poniedziałek Wielką Brytanię, że jeśli Ukraina użyje brytyjskiej broni do uderzenia na terytorium Rosji, Moskwa może odpowiedzieć atakiem. Zdaniem Kremla słowa brytyjskiego ministra spraw zagranicznych potwierdzają rosnące zaangażowanie Londynu w operacje wojskowe po stronie Kijowa.

Moskwa grozi Londynowi atakiem. Wezwano już ambasadora
Moskwa grozi Londynowi atakiem. Wezwano ambasadora. Zdjęcie ilustracyjne (GETTY, NurPhoto)

Rosja oświadczyła w poniedziałek 7 maja, że może uderzyć w brytyjskie instalacje i sprzęt wojskowy zarówno "na Ukrainie, jak i poza nią", jeśli Kijów użyje brytyjskiej broni do ataku na jej terytorium.

Wszelkie brytyjskie obiekty i sprzęt wojskowy na terytorium Ukrainy i poza nią mogłyby być odpowiedzią na ukraińskie ataki z użyciem brytyjskiej broni na terytorium Rosji - stwierdziło w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak podkreśla portal politico.eu, Kreml wezwał także ambasadora Wielkiej Brytanii w Moskwie Nigela Caseya, w celu wyrażenia zdecydowanego protestu w związku z ostatnimi wypowiedziami ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davida Camerona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjska łódź trafiona na Krymie. Nagranie z momentu ataku

W zeszłym tygodniu Cameron powiedział agencji Reuters, że Ukraina ma prawo użyć broni dostarczonej przez Brytyjczyków do uderzenia w Rosję na jej własnym terytorium.

Strona rosyjska postrzega słowa Camerona jako dowód poważnej eskalacji i potwierdzenie rosnącego zaangażowania Londynu w operacje wojskowe po stronie Kijowa - podało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Coraz gorsze stosunki Wielkiej Brytanii z Rosją

Stosunki między Wielką Brytanią a Rosją pogorszyły się od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku, co skłoniło Londyn do nałożenia sankcji na Moskwę.

W poniedziałek Rosja ogłosiła, że ​​rozpoczęła przygotowania do ćwiczeń z bronią nuklearną, oskarżając zachodnich urzędników o składanie "prowokacyjnych oświadczeń i gróźb" w drodze pogłębiania swojego wsparcia dla Ukrainy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić