Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Przygotowania do parady zwycięstwa w Rosji. Ludzie przecierają oczy

Trwają przygotowania do wojskowych parad, które odbędą się w wielu rosyjskich miastach z okazji Dnia Zwycięstwa. 9 maja Rosjanie będą mieli okazję zobaczyć na ulicach sprzęt wojskowy. Zdjęcia z prób w miejscowości Chabarowsk jasno wskazują, że Rosjanie nie mają specjalnie czym się chwalić. Na paradzie pojawiły się czołgi, które lata świetności mają już dawno za sobą.

Przygotowania do parady zwycięstwa w Rosji. Ludzie przecierają oczy
Stare czołgi na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Chabarowsku (Twitter)

W wielu rosyjskich miejscowościach trwają przygotowania do parad wojskowych związanych z Dniem Zwycięstwa. Parada ma upamiętniać "zwycięstwo wojsk radzieckich nad nazizmem". Przez lata Kreml wykorzystywał wydarzenie do prężenia muskułów i pokazywania swojego najlepszego sprzętu. W ostatnim czasie sytuacja wygląda już nieco inaczej.

W sieci pojawiły się zdjęcia z przygotowań do parady w miejscowości Chabarowsk. Na ulicach widać czołgi, które raczej trudno uznać za szczególny powód do chluby. Ujęcia zamieszczone na Telegramie pokazują, że w paradzie wezmą m.in. udział czołgi T-62M, T-72B (1989) i T-80BWM. Czyli egzemplarze muzealne.

Czołgi T-62 zaprojektowane w latach 50. ubiegłego wieku, do produkcji weszły w latach 60. Po raz pierwszy maszyna została zaprezentowana publicznie w 1965 roku. Modele te wycofano w 2013 roku, choć po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i problemami z brakiem sprzętu zdecydowano o ich powrocie do służby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin szykuje ofensywę? Gen. Polko: Rosja nadwyrężyła zasoby

Kolejny z czołgów widocznych na zdęciach to T-72B. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych modeli w rosyjskim wojsku. Trafił do uzbrojenia rosyjskich sił zbrojnych w 1985 roku. W Chabrowsku pojawi się także T-80BWM, a więc jeden z najnowszych wersji czołgu z rodziny T-80, który walczy na froncie w Ukrainie.

Przed paradą zwycięstwa Moskwa wzmacnia ochronę

Moskwa przygotowuje się nie tylko do parady, ale wzmacnia ochronę rosyjskiej stolicy. Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wskazywał, że Rosja planuje uruchomić 9 maja dodatkową ochronę powietrzną nad Moskwą, obejmującą m.in. zagłuszanie dronów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zobligowano policję do przeszukania przed uroczystością wszystkich budynków mieszkalnych znajdujących się w pobliżu miejsc, w których będą gromadzili się ludzie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić