Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

MSZ i MON w czołówce. Ile rząd wydał na nagrody? Sumy robią wrażenie

Dziennikarze "Faktu" sprawdzili, jak przedstawiały się wypłaty nagród w 2023 roku. W poszczególnych resortach widać duże rozbieżności. W części ministerstw nagród nie było wcale, a w innych wypłacono ogromne kwoty.

MSZ i MON w czołówce. Ile rząd wydał na nagrody? Sumy robią wrażenie
W 2023 roku w części ministerstw przyznano ogromne kwoty na nagrody (PAP)

Ogromne kwoty na nagrody w części ministerstw

Na początku warto zauważyć, że ubiegły rok różnił się nieco od poprzednich, gdyż zmienił się rząd. Część nagród była wypłacana jeszcze w końcówce 2023 r., a zatem już za czasów kadencji gabinetu Donalda Tuska. Nie oznacza to jednak, że poprzedni rząd, czyli Zjednoczona Prawica, w ciągu minionego roku nie wydał ogromnych sum na nagrody.

Z danych, którymi dysponuje "Fakt" wynika, że najwięcej pieniędzy na nagrody spłynęło do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Suma nagród uznaniowych wypłaconych w 2023 r. wyniosła tam 28,5 mln zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy duchowni w Polsce powinni mieć stałą, z góry ustaloną pensję? Sonda uliczna
Pragniemy wyjaśnić, że w Ministerstwie Spraw Zagranicznych nagrody przyznawane są pracownikom, niezależnie od zajmowanego stanowiska, o ile wykazane zostaną ich szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, wynikające w szczególności z wykonywanej pracy w trudnych warunkach i pod presją czasu, poświęcony czas i działanie w warunkach podwyższonego stresu, podejmowanie nietypowych, a mających istotną wagę działań i decyzji - wyjaśniło MSZ.

Dodano także, że nagrody przyznano w związku z zaangażowaniem, jeżeli chodzi o wojnę w Ukrainie. - Ponadto, za realizację trudnych zadań w warunkach wojny w Ukrainie, jak również za ponadstandardowe zaangażowanie, kreatywność, profesjonalizm, wysoką jakość pracy, a wraz z tym za wyróżniającą się postawę zawodową podnoszącą prestiż służby zagranicznej - uzupełniono.

Także w Ministerstwie Obrony Narodowej nie pożałowano pieniędzy na nagrody. Kwota przeznaczona na nagrody dla pracowników MON w 2023 r. wyniosła 15 mln zł.

Z kolei w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zeszłym roku wypłacono nagrody w ogólnej kwocie 9,9 mln zł "dla wszystkich uprawnionych pracowników na każdym szczeblu zatrudnienia z wyłączeniem ministra, sekretarza i podsekretarza stanu".

W części ministerstw nie przyznano żadnych nagród

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w 2023 r. na nagrody wypłacane w ciągu całego roku przeznaczyło kwotę 8,6 mln zł.

Następne w kolejności były: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które wydało na nagrody w 2023 r. 7,8 mln zł, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 7 mln zł, Ministerstwo Cyfryzacji 2 mln zł, Ministerstwo Infrastruktury 32 500 zł, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 356, 6 tys. zł.

Z kolei w Ministerstwie Aktywów Państwowych w 2023 roku pracownikom nie wypłacono nagród. Podobnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Źródło: "Fakt"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić