Na to liczy Putin. Wpis Bidena w środku nocy

W środku nocy czasu polskiego prezydent USA Joe Biden po raz kolejny odniósł się do trwającej wojny w Ukrainie. Jego zdaniem Putin liczy, że jedność krajów Zachodu pęknie, ale "się myli". Wcześniej amerykański przywódca zapowiedział kolejne pakiety pomocy finansowej i militarnej dla Ukrainy.

Na to liczy Putin. Wpis Bidena w środku nocy
Joe Biden: "Udowodnimy Putinowi, że się myli" (Getty Images, Kent Nishimura)

Stany Zjednoczone kontynuują wspieranie Ukrainy w walce z Rosją. Jak napisał w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego prezydent Joe Biden na Twitterze, Władimir Putin liczy na to, że inne kraje "stracą zainteresowanie w pomaganiu Ukrainie". Jego zdaniem rosyjski przywódca ma nadzieję, że jedność krajów Zachodu pęknie. "Jeszcze raz udowodnimy mu, że się myli" - napisał Biden.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy

Biden zamieścił wpis po tym, jak ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Jak przekazał w czwartek, pomoc ma być warta 800 milionów dolarów. Chodzi m.in. o dodatkowe dostawy broni artyleryjskiej, drony i inny sprzęt, który ma pomóc Ukrainie w walkach na wschodzie kraju.

Ten pakiet zawiera ciężką artylerię, dziesiątki haubic i 144 tys. sztuk amunicji do tych haubic. Zawiera też więcej taktycznych dronów - powiedział amerykański prezydent w czwartek w wystąpieniu w Białym Domu, tuż po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nowe sankcje dla Rosji

Biden zapowiedział także nowe sankcje dla Rosji. Ogłosił, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Ruch ten ma na celu "pozbawienie Rosji dostępu do korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego" - podkreślił.

Prezydent USA ogłosił też dodatkowe 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy finansowej dla ukraińskiego budżetu, a także wezwał Kongres do uchwalenia kolejnych funduszy dla Ukrainy, odnotowując, że udostępnione dotychczas środki są niemal na wyczerpaniu.

Zobacz także: Rosja uderzy w Ukrainę bronią masowego rażenia? Ekspert: szybkie zakończenie tej wojny
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić