aktualizacja 

Nadchodzi nowa pandemia. Bill Gates: "Zachowywaliśmy się jak głupcy"

1002

Bill Gates odbył kolejną podróż – tym razem kierunkiem wyjazdu miliardera okazała się Australia. Jego zamiarem nie było jednak spędzenie urlopu: ciężko pracuje, śląc do miejscowego rządu kolejne apele. Mówił o kolejnej pandemii – potencjalnie tworze człowieka.

Nadchodzi nowa pandemia. Bill Gates: "Zachowywaliśmy się jak głupcy"
Bill Gates nie kryje niepokoju sytuacją panującą w Australii. O co chodzi? (Getty Images, Getty Images)

Jak informuje portal Daily Mail, Bill Gates spotkał się w Sydney z przedstawicielami think thanku Lowy Institute. Jest to instytucja wyspecjalizowana w badaniu zagadnień związanych z polityką zagraniczną oraz stosunkami międzynarodowymi.

Bill Gates boi się o mieszkańców Australii. Ma rację?

Bill Gates przypomniał, że pandemia COVID-19 nie będzie ostatnią w historii ludzkości. Miliarder wyraził też przekonanie, że kolejna taka masowa zaraza okaże się jeszcze bardziej dotkliwa i śmiercionośna.

Miliarder ostrzegł, że nowa pandemia nie pojawi się "samoistnie". Wręcz przeciwnie, według Gatesa odpowiedzialność za masowe występowanie śmiercionośnego wirusa będzie ponosić nie "świat zwierząt", lecz – człowiek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Najbardziej kosztowne rozwody. Mel Gibson stracił fortunę

Miliarder dowodził, że państwa powinny jeszcze bardziej zacieśnić międzynarodową współpracę. Gates jest przekonany, że tylko takie rozwiązanie może doprowadzić do szybkiej i sprawnej reakcji na rozprzestrzenianie się kolejnego groźnego wirusa.

W trakcie pandemii zachowywaliśmy się jak głupcy, pozbawieni narzędzi, praktyki i globalnej gotowości do bycia w gotowości, tak jak działamy w przypadku pożaru czy trzęsienia ziemi – przekonywał zgromadzonych Bill Gates (Daily Mail).

Jednocześnie Bill Gates nie szczędził pod adresem rządu Australii wyrazów uznania. Przypomniał, że w pierwszym roku pandemii udało mu się utrzymać stosunkowo niski poziom infekcji – i to mimo że jeszcze nie było szczepionek na COVID-19.

Australia i około siedmiu innych państw wyróżniło się, wcześniej przeprowadzając diagnostykę na skalę populacji i wprowadzając politykę kwarantanny. Oznaczało to, że utrzymaliście niski poziom infekcji w pierwszym roku, kiedy nie było szczepionek – podkreślał Bill Gates (Daily Mail).

Bill Gates zalecił, aby co pięć lat przeprowadzać kompleksowe ćwiczenia. Ich celem byłoby utrzymanie gotowości – na poziomie krajowym i regionalnym – na wypadek kolejnej pandemii. Brakuje też międzynarodowej instytucji, która będzie poddawać ocenie postępy poszczególnych państw.

Co pięć lat musimy przeprowadzać kompleksowe ćwiczenia gotowości na wypadek pandemii na poziomie krajowym i regionalnym, potrzebna jest też globalna grupa, która będzie wszystkich oceniać – zalecił Bill Gates (Daily Mail).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić