o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Nadciągają podwyżki cen prądu. "Wzrost o ponad 13 proc."

11
Podziel się

Od nowego roku obowiązują nowe, wyższe taryfy opłat za prąd dostarczany do gospodarstw domowych. Rząd już ponad 2 miesiące temu stworzył projekt wsparcia finansowego w związku z zaistniałą sytuacją, jednak rekompensat wciąż nie widać na horyzoncie. Tymczasem ceny za prąd czeka kolejna podwyżka.

Nadciągają podwyżki cen prądu. "Wzrost o ponad 13 proc."
(Getty Images)
bEJrnXkR

Ceny prądu poszły w górę. Enea, Energa, PGE oraz Tauron na początku roku wprowadzili nowe taryfy opłat za prąd. Odczuła to zapewne zdecydowana większość z nas otrzymując rachunki za zużycie energii elektrycznej. Potwierdzają to również dane z Głównego Urzędu Statystycznego mówiące o tym, że ceny prądu w marcu 2020 roku wzrosły o ponad 13 proc. rok do roku.

Główne przyczyny podwyżki cen są dwie. Wpłynął na to przede wszystkim wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla oraz wyższe ceny węgla. Dodatkowo energia wytwarzana w polskich elektrowniach jest relatywnie droga, ponieważ mamy stare jednostki wytwórcze, a na rynku panuje niewielka konkurencja.

bEJrnXkT

Kolejne podwyżki na horyzoncie? Wszystko wskazuje na to, że powinniśmy przygotować się na następny wzrost cen zużycia energii elektrycznej. Wszyscy czterej sprzedawcy złożyli bowiem do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o nowe plany taryfowe. Nie jest niespodzianką, że plany te zawierają w sobie wyższe niż do tej pory stawki. Informację potwierdziła rzecznik URE, Agnieszka Głośniewska.

Co z rekompensatami za podwyżkę cen?

Wzrost cen prądu zmusił rząd do działania. Zapowiedziany został program pomocy finansowej dla gospodarstw domowych. Program ma kosztować budżet państwa maksymalnie około 2,5 miliarda złotych. Zgodnie z projektem ustawy, rekompensaty będą skierowane do osób mieszczących się w pierwszym progu podatkowym.

Projekt ustawy został przygotowany 24 lutego 2020 przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Okazuje się jednak, że ustawa wędruje z resortu do resortu, bowiem aktualnie "wylądowała" ona w Ministerstwie Klimatu. Wciąż nie ma oficjalnej informacji, kiedy i w jakim stopniu można się spodziewać obiecanej pomocy.

bEJrnXkZ

Gdy kierownictwo resortu podejmie decyzje o skierowaniu projektu do kolejnego etapu ścieżki legislacyjnej, wówczas opinia publiczna zostanie niezwłocznie poinformowana" - zapewniło biuro prasowe Ministerstwa Klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEJrnXlu
KOMENTARZE
(11)
Korona
10 miesięcy temu
PIS KŁAMIE KŁAMIE I KŁAMIE. Miał być zwrot za prąd w 2020 r za podwyżki ale rząd się Czytaj SASIN wycofał. Teraz dowalili nowe podwyżki energii. Na każdym kroku oszukują naród - podobno ich suwerena. Życzę powodzenia na 2021 r tym co głosowali na PIS szczególnie tym z małymi płacami bo myśleli że władza im nawali forsy.
Janek
rok temu
ja zainwestowałem w instalacje fotowoltaiczną i nie mam już tego problemu :) pomogła mi w tym firma zielony volt
Cino
rok temu
Podziekujmy UE to ona się przyczyniła do wzrostu cen. PO zostawiło nam to dziadostwo sprzedajac prawa do emisji, poczytajcie jak nie wierzycie.
bEJrnXlv
ggg
rok temu
zamknijmy kopalnie uzależnijmy sie ,a dostaniemy 130 % w gratisie juz na start
pishołota
rok temu
Rząd pishołty oszukuje Polaków. Najpierw miało nie być podwyżek, później na osłodę miały być dopłaty dla wybranych. Oczywiście standardowo Polacy zostali z ręką w nocniku. I to jest norma rządów pishołoty.
8787
rok temu
A co? Jak by o zgrozo totalna wróciła do władzy to POdwyżki nie nadciągną ? Jak Tusk czmychał do Brukseli ropa była PO 6 zł. Teraz mniej niż 4. Głosujcie na targowicą to wszystkie zmory narodu POwrócą
ake!!!
rok temu
Fake!!!
Były wyborca
rok temu
Kłamca Sasin przed wyborami zapewniał, że nie będzie podwyżki prądu A teraz 15% podwyżki, nie zapomnę tego jak będzie następne głosowanie
afrykaner
rok temu
trzeba jakoś wspomóc Izrael.
Ktoś kręci
rok temu
Wyższe ceny węgla? Podobno węgiel stanial, to jak to jest?
MOHER
rok temu
SUWEREN ZACZYNA PŁACIĆ ZA KASZANKĘ WYBORCZĄ PIS I PAD.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić