Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Wywołuje udary i zawały. WHO apeluje do pracodawców

178
Podziel się:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport dot. wpływu pracy w nadgodzinach na liczbę zgonów. Wyniki pokazują, że w 2016 r. praca pow. 40 godz. tygodniowo doprowadziła do ​​745 tys. zgonów z powodu udaru i chorób serca, co stanowi 29-proc. wzrost od 2000 r.

Wywołuje udary i zawały. WHO apeluje do pracodawców
Dr Maria Neira, dyrektor Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia w WHO. (YouTube)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) przeprowadziły pierwsze globalne badanie dot. analizy zgonów związanych z pracą w nadgodzinach. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym "Environment International".

WHO i MOP szacują, że w 2016 r. 398 tys. osób zmarło z powodu udaru, a 347 tys. z powodu chorób serca w wyniku przepracowania co najmniej 55 godzin w tygodniu. W latach 2000-2016 liczba zgonów z powodu chorób serca spowodowanych pracą w nadgodzinach wzrosła o 42 proc., a z powodu udaru o 19 proc.

Badanie pokazuje, że większość ofiar to mężczyźni (72 proc. zgonów). Wykazano również, że głównie były to osoby mieszkające w regionach zachodniego Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej. Większość odnotowanych zgonów dotyczyła pracowników w średnim lub starszym wieku.

Eksperci na podstawie badania stwierdzili, że praca w wymiarze 55 lub więcej godzin tygodniowo wiąże się z szacowanym o 35 proc. wyższym ryzykiem udaru i 17 proc. wyższym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca w porównaniu z pracą 35-40 godzin tygodniowo.

Praca 55 godzin lub więcej tygodniowo jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Nadszedł czas, abyśmy wszyscy, rządzący, pracodawcy i pracownicy uświadomili sobie, że długie godziny pracy mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci - mówi dr Maria Neira, dyrektor Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia w WHO.

Eksperci WHO szacują, że liczba osób pracujących w nadgodzinach obecnie dotyczy 9 proc. całej populacji na świecie. Co gorsza, ta liczba cały czas rośnie. Badanie obejmowało lata 2000-2016, a więc nie obejmowało pandemii COVID-19. Specjaliści WHO twierdzą, że pandemia przyspiesza zmiany, które mogą wzmocnić tendencję do wydłużania czasu pracy.

Pandemia COVID-19 znacząco zmieniła sposób pracy wielu ludzi. Telepraca stała się normą w wielu branżach, często zacierając granice między domem a pracą. Ponadto wiele firm zostało zmuszonych do ograniczenia lub zakończenia działalności w celu zaoszczędzenia pieniędzy, a osoby, które nadal są zatrudnione często pracują w dłuższym wymiarze godzin. Żadna praca nie jest warta ryzyka udaru lub choroby serca. Rządy, pracodawcy i pracownicy muszą współpracować w celu uzgodnienia limitów, aby chronić zdrowie pracowników - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
Zobacz także: Koronawirus na świecie. Mocne słowa szefa WHO o szczepionkach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(178)
Pola
2 lata temu
Bzdury plecie WHO. A co powiecie o śmieciowym jedzeniu, mięsie i wędlinach w kolorach tęczy, że całą tablicę Mendelejewa zobaczysz? Gdzie było WHO zatwierdzając to wszystko?
zamęczony
2 lata temu
To who to niezła "kanalia" kiedy chrzani takie brednie. Ja od ponad roku przez tę zaplanowaną akcję depopulacji, pracuję po 84 h/tyg i tak x dwa tygodnie ciurkiem. Wszystko "zgodnie z prawem" bo jest plandemia. Czy ktoś się zapytał jak się czujesz po przepracowanych 168 godzinach?!Nawet gdyby zapytał to uwierzcie, że nie umiecie odpowiedzieć bo jesteście Zombi. Śmieszne jest to who i polskie przepisy prawa pracy.
Nowy
2 lata temu
Kiedyś ludzie pracowali bez stesu, do pracy przychodzili z radością że coś robią pożytecznego. Teraz kapitalizm wyciska wszystko z człowieka, każe robić do upadłego, a jak się nie podoba to wypad. Połowa informacji w mediach społecznościowych to informacje które manipulują ludźmi. Ciekawe kto pisze takie bzdury, chyba jakiś młokos który nie zna rzeczywistości.
Alojzy
2 lata temu
Dowalcie ludziom jeszcze więcej podatkow to na pewno beda mogli pracowac mniej i beda sie oczywiscie czuli lepoiej.
Żdrowy
2 lata temu
Od kiedy to praca skraca życie? Przecież to jest naukowo udowodnione , że osoby co zawsze pracowały żyły dłużej.
Randap
2 lata temu
A co WHO zamierza zrobić z chemią powszechnie stosowaną w żywności, opryskami, randapem. Jesteśmy tablicą Mendelejewa. Czy nie robią badań jak to wpływa na nasze zdrowie? Dlaczego nie zakażą stosowania chociaż randapu, który nie jest niezbędny, a często nadużywany do wysuszania gryki, zbóż, kartofli.
wolny
2 lata temu
Powiedzcie to bydlaczkowi Balcerowiczowi!
wolny
2 lata temu
Powiedzcie to bydlaczkowi Balcerowiczowi!
Ktos
2 lata temu
No oto teraz będzie 3 x więcej nadgodzin bahhaha
Bergman
2 lata temu
Teraz wiadomo, czemu nauczyciele żyją tak długo, nie wyrabiają tej normy nawet w 3 tygodnie
pawel
2 lata temu
gdzie było WHO pod koniec 2019 roku ?
Aaaa
2 lata temu
Poprostu ludzie się nie leczą... Bo dziś leczenie jest trudne bo pacjent ma cały czas pod górkę..
Bebzon Higgsa
2 lata temu
Tak się martwią, czy już propagandę i wymówkę się szykuje dla ewentualnych nadmiarowych zgonów po nieprzetestowanych szczepionkach???? Już samo szczepienie ozdrowieńców jest rozmydlaniem statystyk, bo nic lepszego niż przechorowanie ten specyfik nie daje. Dzielni lekarze się wyszczepili a boją się leczyć??? Panie z Biedronki nie szczepione, a o trupach i brakach w personelu nie słyszałem. To kto tu powinien dostać dodatek covidowy?????
Antoni
2 lata temu
Nie praca a alkohol powoduje przedwczesne zgony, mi znani z udarami popijali.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić