Nagrali to leśnicy. Niesamowite, co wyszło z lasu

302

Leśnikom udało się uchwycić na nagraniu niezwykle rzadkie zwierzę. Podczas przejażdżki po terenach leśnych w okolicy Strzelec Krajeńskich dostrzegli przechadzającego się między drzewami daniela. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie jego umaszczenie. Daniel był bowiem całkowicie biały!

Nagrali to leśnicy. Niesamowite, co wyszło z lasu
Na nagraniu uchwycono białego daniela (Facebook, Lubuscy Łowcy Burz)

Choć może się nam wydawać, że znamy je doskonale, polskie lasy wciąż kryją wiele tajemnic. Na szczęście, dzięki leśnikom i innym miłośnikom przyrody, którzy aktywnie prowadzą profile społecznościowe, dzieląc się swoją pasją, możemy coraz lepiej poznawać nasze rodzime knieje oraz piękne stworzenia, które je zamieszkują.

Tym razem rąbka tajemnicy z leśnego świata uchylono na facebookowym profilu "Lubuscy Łowcy Burz". Strona zajmuje się głównie wątkami meteorologicznymi w regionie, ale nierzadko pokazuje też ciekawe zjawiska przyrodnicze, odnotowywane na tym obszarze.

W sobotę na profilu udostępniono krótki filmik, który błyskawicznie zyskał dużą popularność. Obejrzano go już ponad 85 tys. razy, a post zebrał przez kilkanaście godzin przeszło 5 tys. polubień. Materiał wideo zarejestrowano w lesie w okolicy Strzelec Krajeńskich (pow. strzelecko-drezdenecki).

Niesamowite nagranie z lasu

Film ukazuje wyjątkowe stworzenie, przechadzające się wśród złotych, jesiennych liści. Początkowo ciężko stwierdzić, co to za zwierzę, ale po kilku sekundach leśny mieszkaniec zbliża się do drogi, po której poruszał się jego "paparazzi". Wtedy wszystko staje się jasne - to daniel, ale nie zwyczajny, bo... całkowicie biały!

Majestatyczne zwierzę spokojnym krokiem przeszło przez drogę tuż przed samochodem, jakby w ogóle nie bało się ludzi. W oczy rzuca się jego piękne poroże i nieskazitelnie biała szata.

Występujące w Polsce daniele zwyczajne charakteryzują się rudobrązowym ubarwieniem grzbietu z białymi plamkami. Całkowicie białe osobniki są bardzo rzadko spotykane, choć w ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej doniesień o obserwowaniu białych danieli na terenie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego czy małopolskiego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak informują eksperci, takie umaszczenie nie jest objawem albinizmu, jak mogłoby się wydawać, a leucyzmu - choroby charakteryzującej się częściowym lub całkowitym brakiem rodzajów pigmentów w skórze. Na szczęście nie wiąże się to z żadnymi dolegliwościami.

Zobacz także: Walka dzikich koni na Mazurach. Przypadkowe nagranie hitem sieci
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić