Najdroższa krowa na świecie jest warta fortunę. Kwota zwala z nóg

27

Brazylijskie krowy rasy nelore na aukcjach osiągają niebotyczne ceny. Sięgają one milionów dolarów. Jedna z firm za jedną trzecią praw do wielkiej białej krowy zapłaciła 1,44 mln dolarów. Jak podkreśla National Geographic, są one symbolem lukratywnego przemysłu mięsnego w Brazylii.

Najdroższa krowa na świecie jest warta fortunę. Kwota zwala z nóg
Najdroższa krowa na świecie jest warta fortunę. Kwota zwala z nóg (Instagram, @agropecuaria_napemo)

Światowy rekord padł na aukcji w brazylijskiej miejscowości Arandu. Jak donosi portal national-geographic.pl, w czerwcu 2023 roku Viatina-19 FIV Mara Imóveis, imponująca biała krowa z charakterystycznym garbem na grzbiecie została wyceniona na kwotę 4,3 miliona dolarów.

Firma HRO Experience kupiła jedną trzecią praw własności do krowy za równowartość 1,44 mln dol.

Viatina-19 FIV Mara Imóveis, mająca 4,5 roku, reprezentuje doskonałą brazylijską rasę nelore, która wywodzi się od starożytnego bydła domowego zebu - informuje National Geographic. Osiąga ono wysokie ceny nie tylko z powodu jakości mięsa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lexy Chaplin szczerze o OnlyFans Fagaty: "Nie jestem pozytywnie nastawiona"

Krowy rasy nelore łatwo się rozmnażają, są odporne na wiele infekcji pasożytniczych, głównie ze względu na gęstą strukturę skóry, która utrudnia owadom wysysanie krwi oraz nie wymagają dużo nadzoru ze strony człowieka w młodym wieku.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Popyt na wołowinę rośnie

Brazylia również bije rekordy jako największy na świecie eksporter wołowiny - podkreśla National Geographic. Trzy lata temu znalazła się na pierwszym miejscu. W tym czasie Chiny zaczęły importować wołowinę z Brazylii, po wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń, która doprowadziła do śmierci 28 proc. chińskiego pogłowia tych zwierząt.

Brazylia zbudowała już cztery nowe rzeźnie, aby obsługiwać rynek chiński. Branża rośnie w siłę - powiedziała Carolina Arantes, fotografka i eksploratorka National Geographic.

Warto nadmienić, że od 65 lat hodowla bydła jest główną przyczyną wylesiania Amazonii. Brazylia ma obecnie 225 mln sztuk bydła. Chce nadal dominować na rynku, który w ciągu najbliższych 20 lat ma wzrosnąć o 35 procent.

Krowy rasy nelore, jak każde bydło, w czasie trawienia produkują metan. Jest to gaz bardziej szkodliwy dla klimatu niż dwutlenek węgla. Obecnie krowy odpowiadają za 14,5 proc. wszystkich globalnych emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu wołowina uznawana jest za jeden z najmniej ekologicznych produktów spożywczych.

Bydło zebu zaczęto uważać za bardziej przyjazne dla klimatu. Argumentem była odporność na wyższe temperatury i trudne warunki, np. suszę. Niektóre odmiany mają również więcej mięśni, co teoretycznie zmniejsza ich wpływ na środowisko - uzyskujemy więcej mięsa z mniejszej powierzchni pastwisk. Nelore reklamowano nawet przez jakiś czas jako ekologiczne bydło - pisze National Geographic.

- To się skończyło, bo wyszło na jaw, że słynna krowa nie jest bardziej ekologiczna niż jakakolwiek inna rasa - mówi Robert Wilcox, profesor na Uniwersytecie Północnego Kentucky i specjalista od brazylijskiej hodowli bydła, cytowany przez portal.

Dopóki jednak popyt na mięso będzie wysoki, prof. Robert Wilcox nie spodziewa się znacznego spadku hodowli i wylesiania Amazonii. Zebu, które kiedyś było uznawane za święte w Indiach, zyskało nowy status. - Zostało "świętym" zwierzęciem brazylijskiego handlu i kultury. Jest źródłem narodowej dumy - mówi Arantes, cytowany przez National Geographic.

Źródło: national-geographic.pl

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić