Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Najjadowitszy wąż Europy ukąsił dziecko. Dramatyczna walka z czasem

82

Najjadowitszy wąż Europy ukąsił dziecko. Żmija ugryzła 7-latka w ramię. Chłopiec natychmiast został przetransportowany do szpitala. Wiadomo, jaki jest jego stan. - Nigdy nie wolno tego zwierzęcia dotykać samemu - podkreślił "łowca węży".

Najjadowitszy wąż Europy ukąsił dziecko. Dramatyczna walka z czasem
Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko. (Youtube, Ukan)

W ostatnim czasie na terenie Chorwacji coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych spotkań z żmiją nosorogą, zwłaszcza w regionach turystycznych takich jak Split czy Trogir. Ten jadowity gatunek żmii, znany również jako Vipera ammodytes, jest uważany za jednego z najgroźniejszych europejskich węży.

Najbardziej jadowity wąż świata ukąsił dziecko

W środę w okolicach miasta Trogir żmija nosoroga ukąsiła siedmiolatka w ramię. Chłopiec został natychmiast przewieziony do szpitala w Splicie. Na miejscu podano dziecku serum przeciw truciźnie. Dzięki błyskawicznej reakcji, stan chłopca jest dziś określono jako stabilny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wąż schwytał jaszczurkę. Niezwykłe nagranie z Singapuru

Żmija nosoroga charakteryzuje się dużym rozmiarem, długimi kłami i wyjątkowo toksycznym jadem, co czyni ją szczególnie niebezpieczną. Nie tylko mieszkańcy Chorwacji, ale i liczni odwiedzający kraj turyści powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza że te węże coraz częściej pojawiają się w pobliżu ludzkich siedzib.

W tym samym dniu, kiedy doszło do ataku na dziecko, żmije nosorogie były widziane także w Zadarze, blisko miejsc, gdzie bawią się dzieci. Miejscowy "łowca węży", Romeo Pestić, który od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się gadami, stwierdził, że nigdy wcześniej nie widział tych węży tak blisko ruchliwych i zabudowanych obszarów. Pestić spekuluje, że węże mogły przybyć do miast w kartonach z owocami i warzywami dostarczanymi do sklepów.

Eksperci radzą, aby w przypadku spotkania żmii nosorogi zachować spokój, natychmiast się oddalić i wezwać pomoc. Nigdy nie należy próbować samodzielnie dotykać ani łapać węża.

Jak postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję?

Z uwagi na rosnące zagrożenie, ambasada Polska w Chorwacji opublikowała na swoich stronach wskazówki, jak postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję.

W przypadku ukąszenia (przez węża) uspokój się, unieruchom ukąszony obszar i jak najszybciej udaj się do najbliższej placówki medycznej lub zadzwoń pod numer 112 i poproś o pomoc - wyjaśniła polska placówka.

Wzrost liczby spotkań z żmijami nosorogami w Chorwacji stanowi poważne wyzwanie zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Ważne jest zatem, aby każdy był świadomy ryzyka oraz wiedział, jak postępować w sytuacji zagrożenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić