Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Najstarsze pozostałości po dawnych ludziach. Jaskinie sprzed 46 tys. lat zniszczone

14
Podziel się:

Rio Tinto to jeden z największych na świecie koncernów wydobywczych. Jakiś czas temu firma prowadziła prace niedaleko jaskiń sprzed 46 tys. lat. W wyniku eksplozji ślady bytności człowieka zostały zniszczone. Rio Tinto zdobyło się jednak na przeprosiny.

Jaskinie sprzed 46 tysięcy lat zostały zniszczone przez firmę wydobywczą w wyniku eksplozji.
Jaskinie sprzed 46 tysięcy lat zostały zniszczone przez firmę wydobywczą w wyniku eksplozji. (Twitter)

Okazuje się, że zburzenie jaskiń odbyło się zgodnie z prawem i było przewidziane już wcześniej. Jaskinie Juukan 1 i Juukan 2 znajdują się w Pilbara w Zachodniej Australii, gdzie wydobywa się żelazo. To właśnie tam odkryto najstarsze pozostałości lądowego życia.

Australia. Koncern przeprasza za zniszczenie jaskiń sprzed 46 tys. lat

Rio Tinto uzyskało zgodę na pracę na tym terenie już w 2013 roku. Jednak rok później w jaskiniach dokonano kolejnych odkryć. Znaleziono tam wówczas około 7 tys. starożytnych artefaktów takich jak: kamienie szlifierskie, kości przerobioną na narzędzia i 4000-letni pleciony z włosów pas.

To jednak nie powstrzymało firmy przed rozpoczęciem prac. Lokalna społeczność nie kryje żalu i oburzenia. Rdzenni mieszkańcy wyrazili ubolewanie nad tym, że nie bierze się już pod uwagę dziedzictwa kulturowego. Koncern podkreśla jednak, że od 17 lat współpracuje z Aborygenami z regionu Juukan. Co ciekawe, minister Australii Zachodniej ds. Rdzennych Mieszkańców przyznał, że nie wiedział o prowadzonych pracach i eksplozjach.

Szef Rio Tinto zdecydował się jednak przeprosić. Chris Salisbury powiedział w oświadczeniu, że firma "składa wyrazy szacunku ludowi Puutu Kunti Kurrama i Pinikura i przeprasza za cierpienie, które spowodowała". Dodał również, że relacje firmy z PKKP "mają duże znaczenie dla Rio Tinto, ponieważ utrzymują się one od wielu lat".

Zobacz także: Strumień z czarnej dziury. NASA publikuje nowe odkrycie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
rdzenni
2 lata temu
mieszkańcy" dopiero w latach 60' zostali wykreśleni z księgi fauny i flory Australii
umu
2 lata temu
Patrzymy na niszczenie zasobów przyrody na Świecie, a w Polsce jest jedna wieka katastrofa ekologiczna.Ekologia pana Szyszki polegała na robieniu kasy z niszczenia i rabowania polskich lasów. Obrońcy natury działali na rzecz Puszczy Białowieskiej, a unijne organizacje zatrzymały barbarzyństwo Szyszki .Ostatnio pani Olga Tokarczuk apeluje o powstrzymanie wycinki w Bieszczadach. Problem ten jednak nie dotyczy stref przyrody szczególnie chronionej. W całej Polsce jest już katastrofa ekologiczna.Chodzę regularnie do lasu od ponad pięćdziesięciu lat. Od paru lat zaobserwowałem wycinkę lasów na niespotykaną dotychczas skalę. Tnie się przez cały rok ogromne ilości drzew - codziennie, a nawet w soboty. Po wycinkach widać zniszczone runo leśne , wyorane miejsca na jagody i grzyby i brak obecności ptaków. Niszczy się przy tym krzewy i małe drzewka, żeby wielkie kombajny miały dostęp do starodrzewia. Na zrujnowanych wcześniej obszarach leśnicy pozostawiają niemiłosierny bałagan. Zamiast lasów niedługo będziemy mieli suchy busz. Nikt się nie martwi co będzie w przyszłości. I wszystko dla kasy - liczy się "tu i teraz". Nawet obszary chronione są w niebezpieczeństwie. Jeden dureń dla kasy wymyślił korniki. Obecni durnie bredzą coś o wycinkach pożarowych w Puszczy Białowieskiej. W obszarach krajobrazowych lasów świętokrzyskich - tam gdzie mieszkam, nie przejmują się żadnym alibi i prowadzą gospodarkę rabunkową gorszą od niemieckich okupantów. Wszędzie i co chwilę widać dukty zryte przez ciężkie maszyny, składowiska powalonych drzew, tabliczki zakazujące wstępu do lasu i wielkie ciężarówki transportujące bale. Ogromu zniszczeń nie da się opisać. Przecież lasy w sposób naturalny retencjonują wodę, a zacienione obszary wysokich drzew zmniejszają parowanie powierzchniowe. Lasów mamy mało, jeżeli wyeliminujemy je w tak bezmyślny sposób i w takim tempie, to czeka nas katastrofalne pustynnienie środowiska. Nowe powierzchnie nasadzeń nie zdążą wyrosnąć w stosunku do tempa wycinki. Wielka wycinka na skalę przemysłową w ciągu zaledwie paru lat spowodowała już katastrofalne skutki. W Polsce stan ten powoduje coraz mniejsze zatrzymywanie wód opadowych i roztopowych w środowisku. Do tego dochodzi wzrost średnich temperatur rocznych i zwiększone w związku z tym parowanie powierzchniowe. W ostatnim okresie mamy wyraźny deficyt wody na całym obszarze Polski. Obecnie rządzących nie obchodzi co przyniesie przyszłość. Ich nie obchodzi dobro narodu, liczy się tylko to - ile kasy da się jeszcze wyciągnąć ! Jak zwykle : "Mądry Polak po szkodzie" lub " .....Głupi Polak przed szkodą i po szkodzie głupi".
robin
2 lata temu
Nie wierzę, w przypadek. Oni maja gdzieś wszystko i wszystkich. Teraz to koncerny wypowiedzaily ludzkości wojnę. To im zaależy na zaczipowaniu ludzkości. To demon w czystej postaci,którego przedstawicielem jest Gates i inni. Wystrzegajmy się korporacji i koncernów.
nieprzepra
2 lata temu
najważniejsze ze przeprosili
maggiemj
2 lata temu
Przeprosiny? Kpina, a nie przeprosiny. Wydawało mi się zawsze, że australijczycy to ludzie myślący. Jak widać pomyliłam się.
Swojak
2 lata temu
To przecież nasza kolebka tu urodziła się nasza cywilizacja i tak sobie ja zniszczyły to jest chore
Dawid
2 lata temu
A u nas można trafić do więzienia za chodzenie z wykrywaczem metalu po zaoranym polu ...
Jacek
2 lata temu
Jeszcze jedno, bo to takie ładne, przeprosili, bo szanują rdzennych mieszkańców. Najpierw ich pozbawili dziedzictwa, a teraz poprawnie powiedzą przepraszam i załatwione. Australia to ciekawy kraj, jeszcze niedawno uważali rdzennych mieszkańców za przedstawicieli flory i fauny tego kontynentu. Teraz będą się przejmować jakąś dziura w ziemi z artefaktami?
2332
2 lata temu
Najstarsze pozostałości życia lądowego sprzed 40 000 lat? A co na to dinozaury??
brr
2 lata temu
Firma przeprosiła i obiecała odbudować jaskinie z wielką starannością-z klocków lego !
YUIO
2 lata temu
Jednak człowiek to żałosny gatunek. Niszczyć własną przeszłość nikt inny nie robi tego na tej planecie tak doskonale jak ludzie.
Jacek
2 lata temu
Kasa, tylko kasa się liczy, dywidendy bogaczy są ważniejsze o dziedzictwa kultury, no i są wymierne. Ograniczony człowiek nigdy nie pojmie czym jest to dziedzictwo, dziedziczenie, to już prędzej...
kkfadek
2 lata temu
Co za gimbus pisał ten artykuł?
homo erectus
2 lata temu
Stare ślady człowieka zniknęły, ale powstały nowe... :(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić