Karolina Woźniak| 

Najstarsze pozostałości po dawnych ludziach. Jaskinie sprzed 46 tys. lat zniszczone

19

Rio Tinto to jeden z największych na świecie koncernów wydobywczych. Jakiś czas temu firma prowadziła prace niedaleko jaskiń sprzed 46 tys. lat. W wyniku eksplozji ślady bytności człowieka zostały zniszczone. Rio Tinto zdobyło się jednak na przeprosiny.

Jaskinie sprzed 46 tysięcy lat zostały zniszczone przez firmę wydobywczą w wyniku eksplozji.
Jaskinie sprzed 46 tysięcy lat zostały zniszczone przez firmę wydobywczą w wyniku eksplozji. (Twitter)

Okazuje się, że zburzenie jaskiń odbyło się zgodnie z prawem i było przewidziane już wcześniej. Jaskinie Juukan 1 i Juukan 2 znajdują się w Pilbara w Zachodniej Australii, gdzie wydobywa się żelazo. To właśnie tam odkryto najstarsze pozostałości lądowego życia.

Australia. Koncern przeprasza za zniszczenie jaskiń sprzed 46 tys. lat

Rio Tinto uzyskało zgodę na pracę na tym terenie już w 2013 roku. Jednak rok później w jaskiniach dokonano kolejnych odkryć. Znaleziono tam wówczas około 7 tys. starożytnych artefaktów takich jak: kamienie szlifierskie, kości przerobioną na narzędzia i 4000-letni pleciony z włosów pas.

To jednak nie powstrzymało firmy przed rozpoczęciem prac. Lokalna społeczność nie kryje żalu i oburzenia. Rdzenni mieszkańcy wyrazili ubolewanie nad tym, że nie bierze się już pod uwagę dziedzictwa kulturowego. Koncern podkreśla jednak, że od 17 lat współpracuje z Aborygenami z regionu Juukan. Co ciekawe, minister Australii Zachodniej ds. Rdzennych Mieszkańców przyznał, że nie wiedział o prowadzonych pracach i eksplozjach.

Szef Rio Tinto zdecydował się jednak przeprosić. Chris Salisbury powiedział w oświadczeniu, że firma "składa wyrazy szacunku ludowi Puutu Kunti Kurrama i Pinikura i przeprasza za cierpienie, które spowodowała". Dodał również, że relacje firmy z PKKP "mają duże znaczenie dla Rio Tinto, ponieważ utrzymują się one od wielu lat".

Zobacz także: Strumień z czarnej dziury. NASA publikuje nowe odkrycie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić