Dagmara Smykla| 

Śmierć George'a Floyda. Są wyniki sekcji zwłok. Kiedy pogrzeb? Znamy datę

81

George Floyd zmarł na skutek uduszenia. Tak twierdzi dwóch niezależnych lekarzy, którzy przeprowadzili sekcję zwłok Amerykanina. Podano też datę pogrzebu 46-latka. Śmierć George'a Floyda wywołała masowe protesty i zamieszki w całych Stanach Zjednoczonych.

Śmierć George'a Floyda. Są wyniki sekcji zwłok
Śmierć George'a Floyda. Są wyniki sekcji zwłok (YouTube.com)

Badania potwierdzają, że George Floyd został zabity przez policjantów. Dwie niezależne sekcje zwłok wykazały tę samą przyczynę zgonu, jednak różnią się w kilku szczegółach. Obydwie wskazują, że bezpośrednią przyczyną śmierci była "mechaniczna asfiksja", czyli w uproszczeniu: uduszenie.

Wielu policjantów uważa, że jeśli ktoś mówi, to może swobodnie oddychać. To nieprawda. Mówię teraz do państwa i nie biorę oddechu - powiedział dr Michael Baden cytowany przez agencję Reuters.

Do śmierci przyczyniły się choroby i używki? W komunikacie prasowym z Hennepin County Medical Examiner napisano, że u Floyda stwierdzono „niedawne użycie metamfetaminy” i „zatrucie fentanylem”. Oprócz tego do zgonu mogły przyczynić się nadciśnienie i choroba wieńcowa.

Śmierć George'a Floyda. Dwie różne sekcje zwłok

Drugi zespół lekarzy nie wykrył u zmarłego żadnych chorób, które mogłoby przyczynić się do śmierci. Nie stwierdzono też w organizmie Floyda śladów po narkotykach, alkoholu i innych używkach. Uznano za to, że poza Derekiem Chauvinem, do śmierci 46-latka przyczynili się dwaj inni policjanci, którzy dociskali zatrzymanego kolanami do ziemi.

Władze wycofują się z początkowych wniosków? W pierwszym komunikacie hrabstwa Hennepin napisano, że badanie lekarskie nie wykazało u George'a Floyda oznak uduszenia. Rzeczniczka prasowa regionu potwierdziła, że najnowsze wyniki sekcji zwłok są "ostatecznym wnioskami" władz hrabstwa.

Pogrzeb George'a Floyda odbędzie się 9 czerwca w Houston. Prawnicy rodziny zmarłego Amerykanina poinformowali, że w czwartek przed pogrzebem odbędą się uroczystości żałobne w Minneapolis.

Zobacz też: Powietrze z XIX wieku. Pojawiły się nowe materiały wideo badaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić