Zapierający dech widok na Marsie. NASA podkręciła zdjęcie

248

Jak twierdzi NASA, widoczne na zdjęciu magiczne żłobienia to... wydmy. Prawie takie, jak na Ziemi, usypane przez silny wiatr. Występują na rozległym terenie o wielkości stanu Teksas, podają naukowcy.

Zapierający dech widok na Marsie. NASA podkręciła zdjęcie
Tajemnicze zdjęcie z Marsa. (Getty Images)

Ten rozległy obszar, hipnotycznie przyciągający wzrok, to wydmy. Rozpościerają się na planecie, która w ostatnim czasie jest chyba najpopularniejszą - choćby ze względu na Elona Muska, który planuje jej podbój.

NASA opublikowało zdjęcie z Marsa, na które naniesiono sztuczne barwy, jednak widoczne kształty bruzd są prawdziwe i niezwykle intrygujące. Morze wydm powstało dzięki silnym wiatrom, jakie występują na Marsie. "Otaczają północną czapę polarną Marsa" - czytamy na stronie NASA.

Hipnotyzujące zdjęcie NASA. Oto powód publikacji

Fotografie wykonywano od grudnia 2002 do listopada 2004. Postanowiono je pokazać światu, ze względu na 20. rocznicę powstania Odysei.

Czym jest Odyseja? Jak podaje NASA, jest to "najdłużej działający statek kosmiczny Marsa w historii".

Zdjęcie pokazuje obszar o wielkości około 30 kilometrów kwadratowych. Wykonane zostało przez instrument Thermal Emission Imaging System, który znajduje się na pokładzie Mars Odyssey.

Niebieskie kolory obrazują obszary Marsa, które mają chłodniejszą temperaturę. Złote barwy natomiast to wyższe, w porównaniu do zaznaczonych niebieskim kolorem, temperatury.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić