o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Nasz sąsiad będzie niedługo pustynią? Naukowcy ostrzegają przed katastrofą

15
Podziel się

Ukraina może wkrótce zamienić się w pustynie – ostrzegają eksperci. Wysychanie lasów i pól nieuchronnie zbliża się do krytycznego punktu. Aby zapobiec katastrofie, władze kraju powinny rozpocząć aktywną dekarbonizację, radzą naukowcy.

Nasz sąsiad będzie niedługo pustynią? Naukowcy ostrzegają przed katastrofą
Naukowcy ostrzegają przed katastrofą środowiskową na Ukrainie (Getty Images)
bEDknFgB

Od 1 stycznia 2019 na Ukrainie wyschło już blisko 413 tys. hektarów lasów – donosi Państwowa Agencja Leśna Ukrainy. "Szkody w plantacjach leśnych osiągnęły krytyczny poziom" – zaalarmował Oleksiy Epik, starszy konsultant ze Stowarzyszenia Bioenergii Ukrainy, podczas seminarium poświęconego dekarbonizacji i odnawialnym źródłom energii.

Ukraina w obliczu katastrofy środowiskowej

Dramatyczny poziom susz może spowodować, że Ukraina niedługo stanie w obliczu rzeczywistego kryzysu żywieniowego. W kraju zauważalna jest poważna degradacja rolnictwa i spadek plonów. Winę za tę sytuację ponosi postępujące globalne ocieplenie i niszczenie środowiska naturalnego.

bEDknFgD
W przyszłości jest to bezpośrednia droga do całkowitego zrujnowania rolnictwa w południowych regionach Ukrainy. W rezultacie zbliża się kryzys żywnościowy – powiedział na seminarium Epik

W zeszłym roku ukraińscy rolnicy stracili m.in. 300 tys. ha słonecznika i 200 tys. ha kukurydzy – dodaje Epik. O ciężkiej sytuacji informował także Instytut Geografii Państwowej Akademii Nauk na początku marca.

bEDknFgJ

Eksperci twierdzą, że gleby są zagrożone degradacją z powodu ich nieodpowiedniej eksploatacji przez rolników – pisano w dzienniku "Izwiestija". Warto zaznaczyć, że ukraińskie gleby, wśród których przeważają czarnoziemy, od setek lat uważane są za dobro narodowe.

Specjaliści alarmują, że przesadne wykorzystywanie ziem to nie tylko ich dewastacja gleb, ale także zagrożenie pogorszeniem jakości wód powierzchniowych i gruntowych. To z kolei może prowadzić do zniszczenia roślinności i zwierząt wodnych.

Zobacz także: Przed nami białe święta? Ekspert odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDknFhe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
sd18
5 miesięcy temu
jednego wroga Polaków będzie mniej
Memer
6 miesięcy temu
Zimne kraje stają się pustynią, a w międzyczasie na saharze pada Ś N I E G
Ukrainka
6 miesięcy temu
Biedna Ukraina , w zeszłym roku wyeksportowała tylko 35 mln ton zboża, a w tym roku planują zwiększyć eksport o 50%. Strach pomyśleć ile by tego zboża było, gdyby nie straszna susza.
bEDknFhf
MISIO
6 miesięcy temu
Dla mnie dobrze, ceny pszenicy, kukurydzy będą wysokie bo banderowcy splajtują, Adolf nawiózł im ziemi i przez lata za friko im rosło, ale dbać nie potrafią to teraz po zawodach...
Katastrofa
6 miesięcy temu
Nasze zasoby wody też są niskie powinno się już teraz budować zbiorniki retencyjne ,ale u nas nikt nie ważne z jakiej partii politycznej się wywodzi nic nie robi bo od lat 90atych nic z tym nikt nie robi ,a powinno się już teraz działac zobaczcie ile zbiorników maja takie Włochy tam nawet z bardzo suchym latem rolnicy mają dobre zbiory owoców i warzyw bo nawadniają swoje uprawy ,a nawadniają bo mają przemyślana gospodarkę wodną ,a u nas nic poprostu katastrofa
Pepeis
6 miesięcy temu
Skoro w Arabii chcą zasiać drzewa to czemu nie na Ukrainie
Wolnosc ludzi
6 miesięcy temu
To podlewac a nie hu palic
smartgasm
6 miesięcy temu
Zaraz was wyjaśnię, i tych całych pseudonaukowców
fakt
6 miesięcy temu
A w Polsce komuniści PiSPO celowo niszczą rolników ,kopalnie robią miejsce na produkty zachodnie
Jola
6 miesięcy temu
procesy geologiczne, zmiany klimatyczne trwają nieustannie, co w tym dziwnego?
J23
6 miesięcy temu
Jaka dekarbonizacja, to trzeba zwiększać retencję zbiornikową i zatrzymywać spływ powierzchniowy.
szela
6 miesięcy temu
Nasi piseksperci ostrzegają i nauczają Ukrainę będącą w zapaści ekonomicznej, a u nas mimo olbrzymich udziałów w środkach unijnych w dalszym ciągu fedrujemy swój węgiel na zwały a importujemy z Donbasu do spalania w elektrociepłowniach. Mądrych mamy wodzów.
Chłopiec
6 miesięcy temu
Co na to muminek Greta??
bEDknFgX
roztropny
6 miesięcy temu
Jeśli eksperci czymś straszą, to trzeba to podzielić na pół i odjąć połowę. I dopiero wtedy w wolnej chwili, przy kawce, zastanowić się czy mówią do rzeczy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić