Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

NATO zablokuje Rosję na Bałtyku? Generał wskazuje rolę Polski

Czy Rosja może dokonać blokady Morza Bałtyckiego w razie potencjalnego konfliktu? Dowódca estońskiej armii gen. Martin Herem ma wątpliwości. Zwraca uwagę na to, że Polska i kraje NATO znacząco poprawiły "zdolności obronne na morzu". Jego zdaniem rola naszego państwa w tym planie jest kluczowa.

NATO zablokuje Rosję na Bałtyku? Generał wskazuje rolę Polski
Rosja zablokowana na Bałtyku? Polska i NATO kluczowe (Pixabay, Military_Material)

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę i zmieniła postrzeganie obecnej polityki międzynarodowej na Zachodzie. Imperialna polityka Władimira Putina sprawia, że zagrożone czują się m.in. kraje bałtyckie, które w przeszłości znajdowały się w rosyjskiej strefie wpływów.

Rosja zablokowana na Bałtyku? Polska i NATO kluczowe

"Inwazja Rosji na Ukrainę to tylko część szerszej strategii" - napisano w opublikowanym corocznym raporcie o działalności Sił Zbrojnych w Estonii. Zwraca on uwagę na ewentualne manewry Rosjan na Morzu Bałtyckim.

"Rosja dąży do przeformowania europejskiej architektury bezpieczeństwa i odzyskania kontroli nad utraconymi terytoriami oraz rozszerzenia wpływów na obszary w przeszłości zdominowane przez imperium rosyjskie i ZSRR. Jednocześnie chce poszerzyć antyzachodni bufor o kraje, którym z sukcesem udało się przyłączyć do Zachodu lub o te, które są na dobrej ścieżce ku temu" - dodano w dokumencie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie wyjadą. Pytamy Polaków o potencjalną wojnę

Gen. Martin Herem stwierdził, że "nie jest błędem porównanie współczesności do lat 30. XX wieku". Tym bardziej że rosyjska gospodarka została przestawiona w tryb wojenny, a tamtejsze społeczeństwo przez lata było karmione odpowiednią propagandą i zostało poddane indoktrynacji.

Dowódca Estońskich Sił Zbrojnych podkreślił, że "ostatnio znacząco poprawiliśmy zdolności obronne na morzu". Nie bez znaczenia dla sytuacji w regionie jest to, że Finlandia i Szwecja dołączyły do NATO w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

"Wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami w NATO, Szwecją i Finlandią, powinniśmy być w stanie zapobiec potencjalnej rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego" - czytamy w estońskim raporcie, a gen. Herem nie ma wątpliwości, że "trudniejsze i bardziej wymagające czasy najprawdopodobniej jeszcze przed nami".

Rosjanie na Bałtyku dysponują bazami w Sankt Petersburgu i obwodzie królewieckim.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić