Nauczycielka zdjęła ze ściany krzyż. Sąd Najwyższy odrzucił skargę Ziobry

756

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od wyroku w sprawie dyskryminacji nauczycielki z Krapkowic. Kobieta zdjęła przed laty krzyż ze ściany w pokoju nauczycielskim.

Nauczycielka zdjęła ze ściany krzyż. Sąd Najwyższy odrzucił skargę Ziobry
Sąd Najwyższy odrzucił skargę Ziobry (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)

W 2014 roku Grażyna J. zdjęła krzyż wiszący na ścianie w pokoju nauczycielskim. Kobieta poczuła się dyskryminowana ze względu na swe poglądy i skierowała sprawę do sądu. Według niej była poddawana nawet mobbingowi za swoją bezwyznaniowość. Rada pedagogiczna głosami 90 proc. głosujących podjęła jednak decyzję o pozostawieniu krzyża.

Sprawa miała swoją kontynuację w Sądzie Okręgowym w Opolu. Ten orzekł, że nauczycielka była dyskryminowana i przyznał jej 5 tys. zł odszkodowania oraz nakazał opublikowanie przeprosin przez dyrekcję szkoły w lokalnych mediach. Wyrok został utrzymany i wykonany. W 2017 roku prokurator regionalny we Wrocławiu informował, że skierował do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną.

Sprawa znalazła swój finał dopiero 14 września - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Zajęła się nią Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN pod przewodnictwem prezes Joanny Lemańskiej. Skarga Zbigniewa Ziobry została odrzucona przez Sąd Najwyższy. Decyzję uzasadniono faktem, że "skargi nadzwyczajnej nie można oprzeć na zarzutach, które były przedmiotem rozpoznawania skargi kasacyjnej lub kasacji przyjętej do rozpoznania przez SN".

SN stwierdził, że sformułowane przez PG w skardze nadzwyczajnej zarzuty były tożsame z zarzutami podnoszonymi uprzednio we wniesionej przez Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu skardze kasacyjnej, która została oddalona przez SN. Zgodnie zaś z ustawą o SN skargi nadzwyczajnej nie można oprzeć na zarzutach, które były przedmiotem rozpoznawania skargi kasacyjnej lub kasacji przyjętej do rozpoznania przez SN - poinformowano.
Zobacz także: Nowa posada dla rzecznika Dudy? Niecodzienny komentarz z PiS
Autor: GGG
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić