Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Naukowcy nie mają złudzeń. Nowe ustalenia dotyczące noszenia maseczek

6

Im więcej ludzi w maseczkach, tym lepiej. Najnowsze badania naukowców mówią o tym, że gdyby większość osób zakrywała twarz, szybciej udałoby się wygrać z pandemią koronawirusa.


Im więcej ludzi w maseczkach, tym lepiej - podkreślają naukowcy
Im więcej ludzi w maseczkach, tym lepiej - podkreślają naukowcy (Getty Images)

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Arizonie, Harvardzie i Sydney. Jak podaje portal tvp.info, w ramach jednego z nich wzięto pod uwagę populację Nowego Jorku. Po analizach uznano, że gdyby 70 proc. mieszkańców zakładało maseczkę podczas każdego wyjścia z domu, pandemia w tym mieście już byłaby opanowana.

Co istotne, naukowcy twierdzą, że pomocne są nawet maseczki niskiej jakości. Chodzi o to, by choć w jakimś stopniu zahamować emisję koronawirusa.

Kiedy ludzie wychodzą z domu, powinni uważać innych za potencjalnie zarażonych, a siebie samych za ewentualnych zarażających - podkreślił dr Jagmeet Singh, profesor kardiologii w Harvard Medical School, cytowany przez wspomniany serwis.

Zobacz także: Ratownik medyczny: "Czeka nas zalew zawiadomień do prokuratury"

Koronawirus w Polsce. Noszenie maseczek wciąż obowiązkowe

Przypomnijmy, że w naszym kraju wciąż obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To rozwiązanie zostało wprowadzone w połowie kwietnia i jest aktualne aż do odwołania. Na razie trudno określić, kiedy dojdzie do rezygnacji z noszenia maseczek w Polsce.

Z dnia na dzień w naszym kraju wzrasta liczba potwierdzonych przypadków zakażenia, a także ofiar śmiertelnych koronawirusa. To oznacza, że pandemia wciąż jest groźna i nadal musimy być bardzo uważni. Przestrzeganie zasad higieny i nakładanych restrykcji to absolutna podstawa, by móc skutecznie walczyć z zarazą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić