Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Naukowcy twierdzą, że to ósmy kontynent. Zatopiony ląd ma milion lat

87
Podziel się:

Tajemniczy, ósmy kontynent znajduje się pod Nową Zelandią. Ma około milion lat i w 94 proc. jest zatopiony. Naukowcy przeprowadzili nowe badania, które zupełnie ich zaskoczyły.

Naukowcy twierdzą, że to ósmy kontynent. Zatopiony ląd ma milion lat
Naukowcy twierdzą, że to ósmy kontynent. (National Geophysical Data Center, NOAA)

Według wcześniejszych hipotez Zelandia (bo tak nazywa się zatopiony kontynent) miał mieć około 500 mln lat. Tymczasem najnowsze badania wskazują na to, że kontynent może mieć aż 1 miliard lat.

Kontynent znajduje się pod Nową Zelandią, pod wodami Pacyfiku. 94 proc. kontynentu znajduje się w głębinach. Z tego też powodu badanie terenów Zelandii jest dla naukowców ogromnym wyzwaniem.

Nawet ponad 3,5 tys. stóp pod Pacyfikiem, na jego południowej części, możemy znaleźć ląd Zelandii, mierzący w przybliżeniu tyle, ile pół zatwierdzonego oficjalnie kontynentu - Australii.

Czy Zelandia jest kontynentem? Jedni naukowcy twierdzą, że spełnia cechy kontynentu, jednak pozostali podchodzą do tej tezy sceptycznie.

Gdybyś miał osuszyć oceany, Zealand wyróżniałaby się jako dobrze zdefiniowany, wysoko położony płaskowyż nad dnem oceanu - mówi w rozmowie z Business Insiderem Nick Mortimer, geolog z nowozelandzkiej GNS Science.

Ósmy kontynent? Zelandia zatonęła około 30-50 mln lat temu

Jak podają naukowcy, cyt. przez Business Insidera, Zelandia zatonęła około 30-50 mln lat temu. Powodem podtopienia powierzchni Zelandii było odłączenie się jej od Gondwany, czyli starożytnego superkontynentu (zdjęcie poniżej).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(87)
Eeeee
12 miesięcy temu
Może tam jest złoty pociąg i tajemniczą komnata
Eeeee
12 miesięcy temu
Może tam jest złoty pociąg i tajemniczą komnata
Arh+pablo
12 miesięcy temu
To nie ósmy cud świata tylko co2
Marta
12 miesięcy temu
Człowiek niczego nie odkryje jeżeli Pan Bóg nie pozwoli A wie On że człowiek jest przebiegły i robi głupoty więc czasami pomiesza palcem się gubimy
jakubj23
12 miesięcy temu
Ej kto sluchal przepowiedni
Nemeczek
12 miesięcy temu
Jako laik w tym temacie chciałabym wiedzieć, dlaczego jedne podwodne płaskowyże są podwodnymi płaskowyżami, a innym przypisuje się miano zatopionego kontynentu
Npa
12 miesięcy temu
Legendy o zatopionych lądach Mu czy Atlantydzie są mitami powstałymi przez nieporozumienie. Gdy po Wielkim Potopie dotychczasowy jeden kontynent rozpadł się na kilka mniejszych, w miejscu gdzie przedtem był ląd pojawiło się morze, a ludzie myśleli, że tam kontynent zatonął. Kontynenty nie toną, tylko odpływają po magmie w inne miejsce. Odpłynęły obie Ameryki, Grenlandia, Australia, Antarktyda, a subkontynent indyjski oderwał się od Afryki, przygrzmocił w Azję i wypiętrzył Himalaje. Wszystkie bajkowe teorie pseudonaukowe do poprawki.
Dejtaspokój
12 miesięcy temu
Ale o co chodzi?
Tottenham
12 miesięcy temu
Ha ha jak czytam wasze komentarze napiszą coś w internecie a wy wszystkie szczegóły musicie rozdrobnić na 100 innych szczegółów w sumie pewnie i mój komentarz rozdrobnicie na następne 100 :)
Ktoś
12 miesięcy temu
Stara Zelandia?
Xxx
12 miesięcy temu
Znaleźli San Escobar?
Max
12 miesięcy temu
Haha! No i proszę! ATLANDYDA się znalazła
Pentacon
12 miesięcy temu
Podobno znaleziono tam podwodną istotę o wyjatkowej inteligencji. Pytała o punkt szczepień.
FUPIS
12 miesięcy temu
No to ma milion czy miliard lat, bo to taka mala roznica... I znowu pada pytanie, dlaczego przed pubikacja nikt tego gowna nie czyta? Te artykuly pisane sa orzez dzieci z podstawowki? A moze za dodatkowa ocene na WOS?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić