Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Nawet 5000 zł mandatu. Mieszkasz w bloku? Musisz o tym pamiętać

56

Zakłócanie ciszy to częsta przyczyna interwencji policji czy też straży miejskiej - przede wszystkim w dużych blokowiskach. Niekiedy łamanie przepisów może zakończyć się bardzo dotkliwym mandatem. Chodzi o karę rzędu 5 tys. zł!

Nawet 5000 zł mandatu. Mieszkasz w bloku? Musisz o tym pamiętać
Nawet 5000 zł mandatu za zakłócanie ciszy nocnej (Pixabay)

Chyba wszyscy dobrze znają pojęcie ciszy nocnej. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jego definicja w stu procentach nie jest uregulowana prawnie.

W regulaminach spółdzielni mieszkaniowych zazwyczaj pojawia się zapis o tym, że cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22:00 do 6:00 rano dnia następnego.

W Kodeksie postępowania karnego w art. 221 § 1 również pojawiła się informacja o porze nocnej, za którą uważa się godziny pomiędzy 22:00 a 6:00 rano. W Kodeksie pracy w art. 151 § 1 mowa jest o porze nocnej w godz. od 21:00 do 7:00 rano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Maja Ostaszewska o filmie "Kolory zła: Czerwień": "Po kręceniu sceny w zimnym Bałtyku 5 dni bolała mnie głowa i skronia"

Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej?

Zakłócanie ciszy nocnej może poskutkować karą na podstawie art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, w którym istnieje zapis: 

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny

Ta ustawa odnosi się do zakłócania spokoju publicznego lub spoczynku nocnego. Tak naprawdę zatem problematyczny sąsiad może zostać ukarany zarówno w nocy, jak i w dzień.

Policja może ukarać za zakłócanie ciszy karą grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł. W przypadku, gdy osoba nie przyjmie mandatu, sprawa jest kierowana do sądu. To jednak nie wszystko. Hałasy w nocy lub w ciągu dnia mogą podlegać karze aresztu - wyjaśnia Interia.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić