"Nie będzie kolumn czołgów". Generał mówi, jak Rosja zniszczy Ukrainę

Jewgienij Bużinski, emerytowany rosyjski generał, twierdzi, że do eskalacji konfliktu z Rosją doprowadzi Ukraina, a siły Władimira Putina wygrają wojnę dzięki niszczycielskim nalotom. - Nie będzie kolumn czołgów. Rosja po prostu zniszczy całą ukraińską infrastrukturę z powietrza - powiedział.

"Nie będzie kolumn czołgów". Generał mówi, jak Rosja zniszczy Ukrainę
Rosyjskie wojsko podczas ćwiczeń (Getty Images, 2021 Anadolu Agency)

O możliwych scenariuszach na linii Ukraina-Rosja Jewgienij Bużinski mówił w komentarzu dla "The New York Times". Generał mówił o wojnie i o tym, że Rosja rozprawi się z Ukrainą "w krótkim czasie".

Bużinski podkreśla, że wojna, jeśli do niej dojdzie, nie będzie prowadzona przez Rosję na lądzie. - Nie będzie kolumn czołgów. Oni po prostu zniszczą całą ukraińską infrastrukturę z powietrza, tak jak wy to robicie - powiedział amerykańskim dziennikarzom.

Napięcie pomiędzy Rosją a Ukrainą rośnie od połowy grudnia. Liczba rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą w ostatnich tygodniach wzrosła, choć nie osiągnęła poziomu, o którym ostrzegał amerykański wywiad. Rosyjskie wojsko nadal jednak stacjonuje w okolicach rosyjsko-ukraińskiej granicy. Szacuje się, że teraz przebywa tam około 100 tys. żołnierzy.

Rosja mówi, że nie planuje ataku

Aleksander Gruszko, szef rosyjskiej delegacji podczas rozmów z NATO, podkreślił, że deeskalacja nastąpi, ale po spełnieniu pewnych warunków. Wspomniał o pełnej realizacji porozumień mińskich, zaprzestaniu dostaw broni i zawieszeniu programów szkoleniowych dla ukraińskiej armii. Jest bardzo mało prawdopodobne, by Ukraina i Zachód zgodziły się na to — mówią obserwatorzy w Kijowie.

W poniedziałek odbyły się rozmowy na linii Rosja-USA, w trakcie których strona rosyjska powtórzyła, że nie planuje ataku na Ukrainę, a obecność wojsk w tym rejonie ma związek z ćwiczeniami. Agencje wywiadowcze poinformowały z kolei amerykańskich urzędników, że Rosjanie planują inwazję, ale Władimir Putin nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy do niej dojdzie.

Zobacz także: Jabłoński o wpisie Sikorskiego: Dobrze odzwierciedla nasze uczucia. Rosja wciąż jest państwem groźnym
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić