Leon Malinowski| 
aktualizacja 

Wierni są poruszeni. Parafia opublikowała cennik na Wszystkich Świętych

316

W jednej z parafii na poznańskiej Wildzie opublikowano specjalny cennik. Reguluje on, ile trzeba zapłacić za tzw. "wypominki roczne". Modlitwę za zmarłych wyceniono na 50 złotych.

Wierni są poruszeni. Parafia opublikowała cennik na Wszystkich Świętych
Parafia opublikowała cennik. Co na to wierni? (Pixabay)

Wypominki roczne to odczytanie nazwisk zmarłych w czasie mszy świętych i modlitwa za nich. W parafii na poznańskiej Wildzie kosztuje to 50 złotych, o czym poinformował proboszcz.

Wierni są poruszeni. Uważają, że księża nie powinni wyceniać modlitwy.

Wiadomo, że w czasach koronawirusa Kościół też ma problemy finansowe. Ale podawanie kwot na ambonie to nieporozumienie. Naprawdę duchowni nie mogą mieć wyczucia? - zastanawia się jeden z parafian w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Czy jeśli nie zapłacimy "pięciu dych", to nikt się za zmarłych nie pomodli? - kontynuuje.

Powtórka z rozrywki

Co ciekawe, oficjalny cennik pojawił się w poznańskim kościele już rok temu. Wówczas proboszcz wyjaśniał reporterom "GW", że inne parafie też mają takie cenniki. Teraz już do sprawy się nie odniósł.

Z punktu widzenia duszpasterskiego podawanie konkretnych kwot za wymienianki, zwane też wypominkami, czyli modlitwę za zmarłych, nie powinno mieć miejsca. Podstawą utrzymania Kościoła są przecież dobrowolne ofiary składane np. przy okazji wymienianek, a nie za nie. Nie może być tutaj mowy o jakichkolwiek pozorach transakcji. Wierni zazwyczaj rozumieją zresztą, że obowiązek materialnego wspierania Kościoła powinien być proporcjonalny do ich zamożności - mówił rok temu ks. Maciej Szczepaniak.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić