Nie uwierzysz, jaką tajemnicę skrywał "Krzyk" Muncha. Zagadka rozwiązana

2

Mijały lata, a nie było wiadomo, kto jest autorem zdania: "To mógł namalować tylko wariat". Dziś już nikt nie ma złudzeń.

Nie uwierzysz, jaką tajemnicę skrywał "Krzyk" Muncha. Zagadka rozwiązana
"Krzyk" Muncha w Paryżu (Getty Images, chesnot)

Edvard Munch to jeden z głównych przedstawicieli ekspresjonizmu. Jego wpływ w Polsce widać było szczególnie w twórczości Wojciecha Weissa.

Wielu krytyków do dziś się zgadza, że "Krzyk" to jego największe dzieło. Jednakże uwagę na obrazie przykuwa krótkie zdanie wykaligrafowane ołówkiem w lewym górnym rogu obrazu.

Naukowcy przez lata zastanawiali się, kto mógł się pokusić o napisanie "To mógł namalować tylko wariat". Część z nich spekulowała, że może ktoś ze zwiedzających okazał się być dowcipnisiem-wandalem, a inni z kolei twierdzili, że Munch cierpiał na chorobę psychiczną i w ten sposób chciał to zakomunikować światu.

Zagadka spędzała sen z powiek naukowcom. Dziś już jest wszystko jasne.

Nie mamy wątpliwości, że napis jest autorstwa Muncha - stwierdził kurator Mai Britt Guleng z Muzeum Muncha w Oslo.

Gdy obraz został po raz pierwszy pokazany publiczności na targach sztuki Blomqvist w październiku 1895 r., wielu krytyków twierdziło, że malarz nie może być całkiem zdrowy. Były to jednak spekulacje i domniemania.

Naukowcy postanowili zebrać listy i pamiętniki artysty, a następnie użyć podczerwieni do wyodrębnienia napisu na obrazie i porównać go ze zbiorami. Charakter pisma się zgadzał.

Muzeum Muncha miało zostać otwarte w 2020 roku w Oslo, jednakże ze względu na szalejącą pandemię przesunięto otwarcie o rok. Mają się w nim znaleźć zarówno dzieła słynnego ekspresjonisty, jak i wyniki badań jego twórczości.

Zobacz także: Matka Boska w gazowej masce. Graficiarze w czasach pandemii
Autor: KLS
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić