Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Nie wyjadą. Zapytaliśmy Polaków o potencjalną wojnę

W związku z trwającą od ponad dwóch lat wojną w Ukrainie zapytaliśmy Polaków, czy czują się bezpiecznie w naszym kraju. Choć wielu rozmówców przyznaje, że odczuwa zagrożenie, to jednocześnie niemal wszyscy mówią, że nie planują wyjeżdżać z ojczyzny.

Nie wyjadą. Zapytaliśmy Polaków o potencjalną wojnę
Czy Polacy czują się bezpiecznie? Zapytaliśmy o to w związku z toczącą się w Ukrainie wojną (o2.pl)

Od przeszło dwóch lat toczy się wojna u naszych granic. Do tego trwają konflikty w innych częściach Europy i na świecie. Niespokojnie jest na Bałkanach, trwa konflikt Izraela i Hamasu, w który włącza się także Iran. Sporo złego dzieje się również na granicy Armenii i Azerbejdżanu oraz wewnątrz Mołdawii i Gruzji.

Wiem, że to zabrzmi druzgocąco, zwłaszcza dla ludzi z młodszego pokolenia, ale musimy mentalnie oswoić się z nadejściem nowej epoki. Epoki przedwojennej. Nie przesadzam. Z dnia na dzień jest to coraz bardziej widoczne - mówił niedawno premier Donald Tusk w rozmowie z "El Pais", "La Repubblicą", "Die Welt", "Le Soir", "Tribune de Geneve" oraz "Gazetą Wyborczą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie wyjadą. Pytamy Polaków o potencjalną wojnę

Pytamy Polaków, czy czują się bezpiecznie

Na ulicach Białegostoku zapytaliśmy Polaków, czy czują zagrożenie. - Moja rodzina z zagranicy chciała się przenieść do Polski na stałe, ale niestety odstąpiła od tego pomysłu. Jest zagrożenie, zdaję sobie z tego sprawę, nie wiadomo jak jest ze schronami - mówi jedna z pytanych kobiet.

- Przyjaciele ze wschodu dbają o to. Chyba wszyscy powinniśmy się obawiać - dodał mężczyzna. Kolejny z rozmówców wypalił: - Wiadomo, co ten bolszewik zrobi? Nic nie wiadomo! Po chwili dodał: - Jestem prawicowy od dziada pradziada. A ten nasz rząd to też jest byle jaki.

- Mam nadzieję, że nic nam nie grozi. Jestem optymistką - stwierdziła inna pytana osoba.

Czy Polacy zostaną w kraju w przypadku wojny?

Każdy z naszych rozmówców potwierdza, że czuje zagrożenie w związku z konfliktem toczącym się u naszych granic. Jednocześnie tylko jedna osoba powiedziała, że opuściłaby nasz kraj.

- W razie konfliktu wyjadę do Szwecji, bo tam jest bezpiecznie - powiedziała nam jedna z kobiet. Z kolei mężczyzna stwierdził, że jest "za stary" na pozostanie w Polsce w przypadku wojny, jednak "młodzi powinni o tym myśleć".

Pewnie bym tu została, starała się jakoś bronić. W czasie II wojny światowej też kobiety pomagały, były np. pielęgniarkami - dodała rozmówczyni o2.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić