aktualizacja 

Nie żyje były premier Związku Radzieckiego. Miał 94 lata

Zmarł były szef rządu radzieckiego Nikołaj Ryżkow. Były przewodniczący Rady Ministrów ZSRR Nikołaj Ryżkow miał 94 lata. W ubiegłym roku złożył rezygnację z funkcji senatora obwodu biełgorodskiego w Radzie Federacji.

Nie żyje były premier Związku Radzieckiego. Miał 94 lata
Nie żyje były premier Związku Sowieckiego. Miał 94 lata (Wikipedia)

Nikołaj Ryżkow, który stał na czele rządu radzieckiego w latach 1985-1991, zmarł w wieku 94 lat. O jego śmierci poinformowała przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwienko.

Uczciwy, bezinteresowny i odpowiedzialny. Na wszystkich etapach swojej podróży, od fabryk po Państwową Komisję Planowania i kierownictwo Rady Ministrów ZSRR był właśnie "człowiekiem pracy". Swoją pracą zasłużył na honor, szacunek i, jestem pewien, godne miejsce w historii - napisała w Telegramie.

Nikołaj Ryżkow od 1959 należał do KPZR, od 1981 był członkiem Komitetu Centralnego KPZR, a w latach 1982-1985 był sekretarzem i kierownikiem Wydziału Ekonomicznego KC KPZR. Od 1979 był związany z administracją rządową. Od 27 września 1985 do 17 stycznia 1991 był premierem ZSRR.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z taką siłą zaatakuje Rosja? Generał o dacie i kluczowym Krymie

Co ciekawe, w 1991 kandydował na urząd prezydenta Rosji. Otrzymał 16,9 procent głosów i został pokonany przez Borysa Jelcyna.

20 lat Ryżkowa w jednej pracy

Ryżkow był senatorem obwodu biełgorodskiego w latach 2003-2023. Opuścił Radę Federacji na początku października ubiegłego roku, tłumacząc, że podjął taką decyzję ze względu na swój wiek. - Spojrzałem na paszport i powiedziałem dość - tłumaczył.

W Radzie Federacji Ryżkow stał na czele Komisji ds. Monopoli Naturalnych i był członkiem Komisji ds. Struktury Federalnej, Polityki Regionalnej, Samorządu Lokalnego i Spraw Północy. W 1995 i 1999 został wybrany do Dumy Państwowej II i III kadencji.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić