Nie żyje gwiazda "Kiepskich". Ryszard Kotys miał 88 lat

84

W nocy z środy na czwartek zmarł Ryszard Kotys. 88-letni aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta zmagał się z ciężką chorobą. Był znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu "Świat według Kiepskich".

Nie żyje gwiazda "Kiepskich". Ryszard Kotys miał 88 lat
Ryszard Kotys nie żyje. Miał 88 lat (AKPA)

Ryszard Kotys nie żyje. Nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną śmierci 88-letniego aktora. Smutne wieści nadeszły w czwartek rano, pierwsza przekazała je telewizja Polsat.

W styczniu 2020 roku media donosiły o złym stanie zdrowia aktora. Kotys skarżył się na zaniki pamięci, wcześniej przeszedł bardzo poważne zapalenie płuc. Ze względu na zdrowie wycofał się z występów w teatrze i graniu w filmach. Stwierdził jednak, że nie chce odchodzić z serialu, praca była jego najlepszym lekarstwem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 r. w Mniowie. Ukończył Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, a debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował na deskach teatrów m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Tarnowie, Białymstoku. W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi zdecydował podjąć wyzwanie reżyserii spektakli

Przez wiele lat występował w telewizyjnych i kinowych produkcjach. W ciągu ponad 60 lat kariery wcielił się w ponad 40 ról serialowych i niemal 150 w filmach fabularnych. Od 1999 r. występował jako Marian Paździoch w serialu "Świat według Kiepskich".

Kotys zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 1963 r. dostał wyróżnienie na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę Macieja w "Kondukcie". W 1982 r. otrzymał nagrodę za najlepszą rolę epizodyczną w sztuce "Po Hamlecie" Jerzego Żurka. Rok 1998 to Nagroda Artystyczna Wojewody Łódzkiego. Z kolei rok później otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski na 110-leciu Teatru Jaracza w Łodzi. Kotys był członkiem Partii Dobrego Humoru.

Zobacz także: Szczepionka na COVID. Opozycja oskarża rząd. Adam Niedzielski odpiera zarzuty
Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić