aktualizacja 

Nie żyje najstarszy Polak. Stanisław Kowalski dożył imponującego wieku

171

Stanisław Kowalski zmarł we wtorek. Do historii przeszedł osiem lat temu, ustanawiając rekord Europy w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej. Najstarszy Polak zmarł zaledwie kilka dni przed 112 urodzinami.

Nie żyje najstarszy Polak. Stanisław Kowalski dożył imponującego wieku
Stanisław Kowalski nie żyje. Był najstarszym mężczyzną w Polsce (Wikipedia)

O panu Stanisławie cała Polska usłyszała w 2014 roku. Podczas 10. halowych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu przebiegł 60 m w 20 sekund i zdobył złoty medal. Najcenniejszy krążek wywalczył też w dwóch innych konkurencjach: pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. W pierwszej uzyskał rezultat 3.65 metra, w drugiej 7.14 metra.

Stanisław Kowalski był najstarszym mężczyzną w Polsce. Od kilku lat już nie biegał, ale utrzymywał się w dobrej kondycji sportowej. Smutne wieści przekazała we wtorek, 5 kwietnia wieczorem, Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać... Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112 urodzinami - napisała na facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Przeżył kilka wojen

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w powiecie Końskie. Pracował zawodowo jako kolejarz i odlewnik. Na Dolnym Śląsku osiedlił się najpierw w Krzydlinie Wielkiej w powiecie wołowskim. W Świdnicy mieszkał od 1979 roku.

Jego sposobem na zdrowie i długowieczność był sport. Przez kilkadziesiąt lat dojeżdżał 12 kilometrów do pracy na rowerze. I to o każdej porze roku.

Konieczny jest też ruch i to na świeżym powietrzu. Siedzenie w domu nikomu nie pomaga - mówił Kowalski.

Stanisław Kowalski był nie tylko najstarszym mężczyzną w historii Polski, ale też pierwszym, który ukończył 110 lat. W 2015 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Zobacz także: Prognoza pogody. Kiedy wróci prawdziwa wiosna?
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić