Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Siłą oddzielają dzieci od rodziców. Chińczycy są oburzeni. "To absurd"

41

W Szanghaju, gdzie odnotowano ogromny wzrost przypadków osób zarażonych na COVID-19, wprowadzono lockdown. Zarażone dzieci są też oddzielane od rodziców. Na Chiny spadła fala krytyki. Teraz w tej sprawie zabrali głos urzędnicy ds. zdrowia, którzy bronią swoich decyzji.

Siłą oddzielają dzieci od rodziców. Chińczycy są oburzeni. "To absurd"
Szanghaj, zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

W Chinach odnotowano znaczny wzrost zachorowań na COVID-19. W Szanghaju, najbardziej zaludnionym mieście, od ubiegłego poniedziałku obowiązuje lockdown, który został właśnie przedłużony. Praktycznie wszyscy mieszkańcy miasta nie mogą opuszczać domów. W ciągu ostatniej doby w mieście wykryto 8 581 bezobjawowych zakażeń koronawirusem i 425 objawowe zakażenia.

Zamkniętych tam jest około 25 milionów ludzi. W przeciwieństwie do polityki pandemicznej m.in. krajów europejskich, w Chinach nie ma mowy o izolacji w domu, nawet jeśli chory nie ma żadnych objawów. Mieszkańcy są sfrustrowani.

Ostra krytyka

Z najostrzejszą krytyką spotkało się jednak oddzielanie dzieci od rodziców. Chodzi o dzieci, które mają pozytywny wynik testu, a których członkowie rodzin uzyskali negatywny wynik.

Jeśli dziecko ma mniej niż siedem lat, te dzieci będą leczone w publicznym ośrodku zdrowia – powiedział w poniedziałek Wu Qianyu, urzędnik z Miejskiej Komisji Zdrowia w Szanghaju, jak podaje CBS News.
Jeśli chodzi o starsze dzieci lub nastolatków… izolujemy je głównie w scentralizowanych miejscach - dodał.

To właśnie spotkało się z ogromną krytyką rodziców. Dla nich to niepojęte, jak mogą być oddzieleni od maluchów.

Rodzice muszą spełniać "warunki ", aby towarzyszyć swoim dzieciom? To absurd… to powinno być ich najbardziej podstawowym prawem – napisał jeden z anonimowych komentatorów na platformie społecznościowej Weibo.

Wu odpowiada, że polityka ta jest integralną częścią "pracy w zakresie zapobiegania i kontroli wirusów". "Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​dzieci, których rodzice są również pozytywni mogą mieszkać w tym samym miejscu co dzieci" - dodaje urzędnik, nie odpowiadając jednak na głosy rodziców, którzy oburza zabieranie im małych dzieci nie wykazujących żadnych objawów.

Chińska strategia "zero COVID" nie zdaje egzaminu. Wirus rozprzestrzenia się bowiem w całym kraju, z kolejną epidemią na północnym wschodzie kraju. Takiej sytuacji nie było w Chinach od lutego 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić