Angelika Karpińska| 

Nie żyje polski biskup i misjonarz Czesław Stanula. Zmarł w Brazylii

284

W Brazylii zmarł polski biskup i misjonarz Czesław Stanula. Duchowny miał 80 lat. Przez 56 lat był kapłanem, a 31 biskupem. Na misjach w Argentynie i Brazylii spędził 54 lata.

Biskup Czesław Stanula spędził 54 lata na misjach w Ameryce Łacińskiej. (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)
Biskup Czesław Stanula spędził 54 lata na misjach w Ameryce Łacińskiej. (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Biskup Czesław Stanula zmarł po ciężkiej chorobie w piątek 15 maja. Ostatnie lata życia spędził w Salwadorze w stanie Bahia w Brazylii, pełniąc posługę emerytowanego biskupa redemptorysty - informuje Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej.

*Czesław Stanisław Stanula urodził się 27 marca 1940 r. w Szerzynach (woj. małopolskie). * W 1957 r. wstąpił do zakonu redemptorystów i złożył pierwsze śluby zakonne. 7 lat później przyjął święcenia kapłańskie.

W 1967 r. duchowny wyjechał na misje do Ameryki Łacińskiej. Pracował w Argentynie, a później w Brazylii. W 1989 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Floresta w Brazylii.

W 1997 r. został przeniesiony do diecezji Itabuna w stanie Bahia. W 2017 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację i przeszedł na emeryturę. Rok później otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także: Ks. Krzysztof Niedałtowski o podziałach w społeczeństwie i roli Kościoła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić