Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Papież Benedykt XVI: ludzie chcą uciszyć mój głos

1004

Były papież Benedykt XVI oskarża swych przeciwników o to, że próbują go uciszyć w sprawach obyczajowych, dotyczących m.in. małżeństw homoseksualnych i celibatu księży. Tak twierdzi w swojej najnowszej autoryzowanej biografii.

Emerytowany papież Benedykt XVI
Emerytowany papież Benedykt XVI (Getty Images)

W poniedziałek ukazała się w Monachium nowa biografia byłej głowy kościoła pt. "Benedikt XVI.: Ein Leben" (Benedykt XVI: Życie). Fragmenty z niej zostały opublikowane przez niemiecką agencję prasową DPA.

Były papież, który abdykował w 2013 roku, żali się w niej, że jego ingerencje w debaty teologiczne były przedstawiane "w zakrzywionym świetle" i wynikały ze złej woli niektórych osób, zwłaszcza niemieckich księży. Niemiecki kościół w czasie pontyfikatu Benedykta XVI stał na dużo bardziej reformatorskim stanowisku niż tradycjonalistyczny papież.

Nie chcę analizować prawdziwych powodów, dla których ludzie chcą uciszyć mój głos - mówi 93-letni już Joseph Ratzinger.

Benedykt XVI a Franciszek

Obecnie nadal jest on krytykowany np. za stosunek wobec nowoczesnych poglądów jego następcy, Franciszka, którego pozycje Benedykt ma podważać. Dowodem na to może być m.in. fakt, że w lutym tego roku z otoczenia obecnego papieża został usunięty osobisty sekretarz Ratzingera. Konflikt miał dotyczyć m.in. kwestii celibatu księży.

Niemiecki papież jasno sprzeciwia się tym twierdzeniom, twierdząc w biografii, że jego "przyjaźń z papieżem Franciszkiem nie tylko trwa, ale się umacnia".

Była głowa kościoła nadal jednoznacznie wyraża swoje przekonania w pewnych kwestiach. W biografii mocno poruszany jest wątek małżeństw homoseksualnych. Benedykt ma do nich bardzo negatywny stosunek.

Sto lat temu dyskusja na temat małżeństw homoseksualnych wydawałaby się absurdalna. Obecnie te osoby są wykluczane ze społeczeństwa - mówi na kartach książki i twierdzi, że identycznie sytuacja ma się z aborcją oraz "tworzeniem ludzkiego życia w laboratorium" (zapewne chodzi o metodę in vitro)
.

Według Benedykta ludzie powinni mieć "naturalny lęk przed Antychrystem", który jednak obecnie zatracają. Były papież, następca Jana Pawła II, od wielu dziesiątek lat angażuje się w debaty na najbardziej gorące tematy w społeczeństwie, dyskutując m.in. z filozofami i politykami. Słynie z bezkompromisowo konserwatywnych poglądów na kwestie obyczajowe.

Zobacz także: Szymon Hołownia: Kościół musi być społeczny, a nie teologiczny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić