o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Papież Benedykt XVI: ludzie chcą uciszyć mój głos

539
Podziel się

Były papież Benedykt XVI oskarża swych przeciwników o to, że próbują go uciszyć w sprawach obyczajowych, dotyczących m.in. małżeństw homoseksualnych i celibatu księży. Tak twierdzi w swojej najnowszej autoryzowanej biografii.

Emerytowany papież Benedykt XVI
Emerytowany papież Benedykt XVI (Getty Images)
bEDCrEKZ

W poniedziałek ukazała się w Monachium nowa biografia byłej głowy kościoła pt. "Benedikt XVI.: Ein Leben" (Benedykt XVI: Życie). Fragmenty z niej zostały opublikowane przez niemiecką agencję prasową DPA.

Były papież, który abdykował w 2013 roku, żali się w niej, że jego ingerencje w debaty teologiczne były przedstawiane "w zakrzywionym świetle" i wynikały ze złej woli niektórych osób, zwłaszcza niemieckich księży. Niemiecki kościół w czasie pontyfikatu Benedykta XVI stał na dużo bardziej reformatorskim stanowisku niż tradycjonalistyczny papież.

Nie chcę analizować prawdziwych powodów, dla których ludzie chcą uciszyć mój głos - mówi 93-letni już Joseph Ratzinger.

bEDCrELb

Benedykt XVI a Franciszek

Obecnie nadal jest on krytykowany np. za stosunek wobec nowoczesnych poglądów jego następcy, Franciszka, którego pozycje Benedykt ma podważać. Dowodem na to może być m.in. fakt, że w lutym tego roku z otoczenia obecnego papieża został usunięty osobisty sekretarz Ratzingera. Konflikt miał dotyczyć m.in. kwestii celibatu księży.

Niemiecki papież jasno sprzeciwia się tym twierdzeniom, twierdząc w biografii, że jego "przyjaźń z papieżem Franciszkiem nie tylko trwa, ale się umacnia".

bEDCrELh

Była głowa kościoła nadal jednoznacznie wyraża swoje przekonania w pewnych kwestiach. W biografii mocno poruszany jest wątek małżeństw homoseksualnych. Benedykt ma do nich bardzo negatywny stosunek.

Sto lat temu dyskusja na temat małżeństw homoseksualnych wydawałaby się absurdalna. Obecnie te osoby są wykluczane ze społeczeństwa - mówi na kartach książki i twierdzi, że identycznie sytuacja ma się z aborcją oraz "tworzeniem ludzkiego życia w laboratorium" (zapewne chodzi o metodę in vitro)
.

Według Benedykta ludzie powinni mieć "naturalny lęk przed Antychrystem", który jednak obecnie zatracają. Były papież, następca Jana Pawła II, od wielu dziesiątek lat angażuje się w debaty na najbardziej gorące tematy w społeczeństwie, dyskutując m.in. z filozofami i politykami. Słynie z bezkompromisowo konserwatywnych poglądów na kwestie obyczajowe.

Zobacz także: Szymon Hołownia: Kościół musi być społeczny, a nie teologiczny

bEDCrELi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEDCrELC
KOMENTARZE
(539)
dsfsdsfsd
9 miesięcy temu
Ludzie powariowali. Msze mają być atrakcyjne, najlepiej z gitarą i pląsami, nauczanie ma "iść z duchem czasów" czyli zgodnie z najbardziej głupimi wymogami. Hodowla dzieci?- Oczywiście. Małżeństwa homo- jak najbardziej a wszystko po to by nagiąć Pana Boga do swojej wygody.
johanan
rok temu
Warto przypomnieć sobie Pismo Św. zwłaszcza to co spotkało Sodomę i Gomorę i dlaczego.
eliszeba
rok temu
Kościół ma iść za Chrystusem! To Bóg ma być na pierwszym miejscu i tylko On. Nie ma przymusu. Bog dał nam wolna wolę. Trzeba częściej czytać Pismo Św.i pamiętać o przykazaniach.Zaden czlowiek nie ma prawa ich usuwać czy znieksztalcac. To Bóg jest ich autorem.
bEDCrELD
Patryk 1
rok temu
Niech lepiej Benedykt wytłumaczy się jak za czasów Jana Pawła 2 razem chronili pedofilii w Kościele i przekręty finansowe Banku Watykańskiego a nie odwraca kota ogonem że związki homoseksualne 2 dorosłych osób to znak Antychrysta. Każdy może żyć jak chce jeśli nie czyni komuß krzywdy. Patrząc na Kościól co tam się dzieje od środka możnaby raczej podejrzewać że Antychryst tam się zadomowił. Chyba na starość przypisywana Benedyktowi inteligencja przytępiała albo podburzają go jacyś kardynałowie przeciw polityce Franciszka i jest narzędziem w ich rękach
przeszkadza
rok temu
Kończ waść, wstydu oszczędź. Ten chory człowiek jest żywym reliktem przeszłości, o której cywilizowany świat chce zapomnieć. Katolicyzm jak zwykle próbuje spowolnić i zatrzymać ewolucję społeczną i naukową. To tylko zbędna kula u nogi, bez której światu byłoby lepiej. Katolicyzm wniósł cokolwiek dobrego do historii świata? Chociaż jedną rzecz?! Nie potrafię takiej znaleźć.
normalna
rok temu
Przeszedłeś na emeryturę, więc dokonałeś wyboru. A teraz nie przeszkadzaj prawdziwemu Papieżowi !!!
Bolek i Lolek
rok temu
tow. holownia razem ze swoim sztabem rodem z służb PRL jako "nowoczesny katolik" hehehehehe
Mario
rok temu
Rzym naucza postawy a nie Ewangelii... Postawą jest sąd stąd przekonania wiernych... Zbudował swoją pozycję na księdze, która nie jest Jego autorstwem... co dalej?
Mario
rok temu
Józef stoi na straży fundamentów kiedy mury się chwieją🙂
Mario
rok temu
Za 100 lat będziesz mógł wybrać czy niewiasta ma poślubić rumaka 😀
pawel
rok temu
dziadek wie że mohery wymierają , a młodzież nie chce malować jaj, niszczyć choinek ,klepać zdrowasiek do farby ani klękać przed wafelkiem - Psalm 115
Jan
rok temu
Już dawno Hołownia przestał być katolikiem. Wyznaje swoją własną religię. Nie od deklaracji, ale od czynów zależy kim naprawdę jesteśmy.
baptysta
rok temu
Czyżby uczciwy Niemiec ? Nie możliwe.
bEDCrELv
Mario
rok temu
Faszyzm jest pietnem które noszą na sobie piętno całe życie... Jednak przyjęli bezdomnych uchodźców do swego domu. Ultrakatolickue lobby w naszym kraju nie pozwala na to 🙂
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić