Czy wiesz, co to oznacza? Niedługo zaroi się od nich w całej Polsce

61
Podziel się:

W czerwcu w Polsce można zaobserwować niezwykłe zjawisko. Krzewy rosnące przy drogach i na skraju lasów będą niemal w całości pokryte nićmi. Choć mogłoby się wydawać inaczej, to nie jest robota pająków.

Czy wiesz, co to oznacza? Niedługo zaroi się od nich w całej Polsce
Rośliny są pokryte nicią gąsienic motyla namiotnika. (Lasy państwowe)

Rośliny pokrywa nić nie pająków, a gąsienic motyla namiotnika. Gąsienice wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i rozpoczynają intensywne żerowanie.

Niezwykłe zjawisko w Polsce

Okres żerowania pokrywa się z okresem kwitnienia roślin. Kiedy gąsienice zjedzą wierzchołek jednego pędu, przenoszą się na następny i wtedy pokrywają go swoją nicią. Z czasem wzrasta zapotrzebowanie gąsienic na pokarm i zaczynają się one przenosić z jednej rośliny na drugą.

Kiedy gąsienice wraz z końcem czerwca zakończą okres żerowania, rozpoczynają kolejny etap. Tworzą z nici pajęczynowate oploty, które wyglądają na krzewach jak namioty. Te konstrukcje są ochroną dla przepoczwarzających się gąsienic.

Gąsienice żerują m.in. na trzmielinach i kruszynach. Mogą spowodować tzw. gołożer, czyli ogołocenie krzewów ze wszystkich liści. Ponieważ atakują także drzewka owocowe uważa się je za szkodniki.

Dorosły osobnik ma ok. 1 cm długości. Przednia para skrzydeł jest biała i pokrywają ją drobne czarne kropki. Gąsienice są natomiast koloru żółtego, który z czasem zaczyna szarzeć. Motyle aktywne są tylko w nocy, w dzień siedzą nieruchomo na spodniej części liści.

Zobacz także: Skarb wikingów. Zaskakujące, co odkrył topniejący lodowiec w Norwegii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić