Niedziela, Białystok. Nagranie obiegło sieć

W niedzielę w Białymstoku miał miejsce protest Diaspory Białoruskiej. Białorusini protestowali przeciwko planowanemu na koniec miesiąca referendum w sprawie zmiany konstytucji w ich ojczyźnie.

Niedziela, Białystok. Nagranie obiegło sieć
Białoruska Diaspora protestowała w Białymstoku (Twitter)

Akcja '"Skreślić bezprawie" odbyła się 6 lutego w Białymstoku. Organizatorem była Diaspora Białoruska. Manifestujący zaprotestowali przeciwko planowanemu na 27 lutego referendum. Nagranie z performance'u, który przeprowadził artysta Władysław Bochan, zostało opublikowane na kanale blogera NEXTA.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Protestujący nie chcą, aby w ich ojczyźnie odbyło się referendum. Białorusini mieliby zagłosować 27 lutego za lub przeciwko zmianom w konstytucji. Te zostały zapowiedziane przez Aleksandra Łukaszenkę po ulicznych protestach, które wybuchły po uznanych za sfałszowane wynikach wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Białorusinów czekałaby dość radykalna zmiana. W wyniku referendum jednym z głównych organów władzy na Białorusi miałby stać się Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy. Głos w sprawie zabrał Jan Abadowski. Według przedstawiciela Diaspory Białoruskiej w Białymstoku referendum nie może zostać przeprowadzone, kiedy w kraju siedzą więźniowie polityczni, a opozycja nie może swobodnie protestować.

Nie można robić referendum, kiedy na Białorusi siedzą więźniowie polityczni, kiedy opozycja nie może swobodnie wyjść na ulicę i powiedzieć co myśli - powiedział Jan Abadowski.

Wśród więźniów politycznych są m.in. Andrzej Poczobut i Andżelika Borys, liderzy Związku Polaków na Białorusi.

Zobacz także: Wyznanie Ardanowskiego. "To pokazuje, że ta góra lodowa się kruszy"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić