aktualizacja 

Niemcy przeciw zakazowi dla Rosjan. Kanclerz Scholz: "To wojna Putina"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie popiera zakazu wjazdu Rosjan do UE w celach turystycznych. Jasno przedstawił swoje stanowisko w czwartek 11 sierpnia podczas konferencji prasowej. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nawoływał do zaprzestania wydawania Rosjanom unijnych wiz. Jego pomysł poparły m.in. władze Finlandii, Estonii, Łotwy i Czech.

Niemcy przeciw zakazowi dla Rosjan. Kanclerz Scholz: "To wojna Putina"
Niemcy przeciw zakazowi dla Rosjan. Kanclerz Scholz: "To wojna Putina" (PAP, PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Olaf Scholz uważa, że Unia Europejska nie powinna wprowadzać kar dla wszystkich Rosjan. Jak twierdzi kanclerz Niemiec, obywatele Rosji nie są odpowiedzialni za wybuch wojny w Ukrainie. Dodaje także, że taki zakaz osłabiłby skuteczność nałożonych wcześniej sankcji.

Ta wojna to wojna Putina. Wprowadziliśmy daleko idące, konkretne sankcje przeciwko rosyjskim oficjelom, oligarchom i potężnym organizacjom w Rosji. I na pewno podejmiemy kolejne kroki. Ale jeśli teraz rozszerzymy te środki na wszystkich, w tym na kompletnie niewinnych ludzi, to wtedy zmniejszymy efektywność tych sankcji - powiedział na konferencji prasowej w Berlinie.

Kanclerz Scholz przeciwny zakazom dla Rosjan

Wcześniej o zakazie wjazdu Rosjan na teren UE w celach turystycznych mówił Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy zaapelował, aby nie wpuszczać Rosjan do innych państw, dopóki "nie zmienią swojej filozofii". Stwierdził także, że takie ograniczenia będą o wiele bardziej skuteczne niż sankcje nałożone dotychczas przez Unię Europejską.

Podobne zdanie ma coraz więcej europejskich przywódców. Premier Estonii Kaja Kallas napisała, aby nie wydawać wiz Rosjanom, ponieważ wyjazd na zachód "jest przywilejem, a nie prawem człowieka". Podobnie wypowiada się premier Finlandii.

To nie jest w porządku, że w tym samym czasie, w którym Rosja prowadzi agresywną, brutalną wojnę w Europie, Rosjanie mogą żyć normalnym życiem, podróżować po Europie, być turystami. To nie jest w porządku – powiedziała państwowemu nadawcy premier Finlandii Sanna Marin.

Warto zaznaczyć, że od wybuchu wojny państwa sąsiadujące z Rosją odnotowały znaczny wzrost liczby turystów z Rosji. Wizy Schengen uprawniają do podróży po obszarze strefy przez trzy miesiące. Rosjanie opuszczają swój kraj zwykle drogą lądową, aby skorzystać z tamtejszych lotnisk.

Zobacz także: Dlaczego Tajwan jest tak ważny? "Blokuje armię chińską"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić