Jacek Dyrdak| 
aktualizacja 

Niemieckie służby w gotowości. Jest najgorzej od drugiej wojny światowej

634

Sytuacja w Niemczech jest najgorsza od drugiej wojny światowej. W trakcie epidemii koronawirusa do głosu znowu dochodzą prawicowe ugrupowania, które liczą na upadek liberalnego porządku – pisze "New York Times".

Protest przeciwko ograniczeniom w Berlinie.
Protest przeciwko ograniczeniom w Berlinie. (Getty Images)

Komisja Europejska szacuje, że niemiecka gospodarka skurczy się w br. o 6,5 proc. To oznaczałoby najgorszy wynik od drugiej wojny światowej. Wielu ekspertów i mieszkańców obawia się, że w sytuacji kryzysu prawicowe ugrupowania, takie jak Alternatywa dla Niemiec (AfD), zdobędą nowy elektorat.

W trakcie epidemii na forach internetowych roi się od prawicowych teorii spiskowych – pisze "New York Times". W dyskusjach uczestniczą m.in. preppersi, którzy "długo fantazjowali o kryzysie tak głębokim, że doprowadziłby do upadku liberalnego porządku", mówi cytowany przez dziennik Stephan Kramer, szef regionalnego biura niemieckiego wywiadu w Turyngii.

Mobilizują się. Kryzys koronawirusowy karmi ich narrację o upadku zachodniego liberalizmu. Karmi bojowość i potencjalną przemoc – powiedział Kramer.

Zobacz też: Wybory 2020. Epidemiolog nie zmienił zdania. Zadaje "kluczowe pytanie"

Niemcy w stanie wysokiej gotowości

Niemieckie władze są w stanie "wysokiej gotowości". W ciągu ostatniego roku miało miejsce kilka fatalnych wydarzeń, takich jak zabicie polityka CDU w Kassel, atak na synagogę w Halle czy lutowy atak w Hanau.

Nawet zanim pandemia dotarła do Niemiec, skrajnie prawicowy ekstremizm i skrajnie prawicowy terroryzm były oficjalnie wskazywane jako największe zagrożenia dla demokracji w tym kraju – pisze "New York Times".

Stephan Kramer podkreśla, że to się nie zmieniło. – Przeciwnie. To woda na ich młyn – stwierdził.

Niemcy protestują przeciwko ograniczeniom

W ostatnim czasie w Niemczech odbywały się protesty przeciwników ograniczeń wprowadzanych z powodu epidemii. Ponieważ Niemcy stosunkowo dobrze sobie radzą z koronawirusem, część protestujących twierdzi teraz, że zagrożenie nigdy nie było tak duże, jak mówiły władze. Ruch protestujących liczy już ok. 10 tys. ludzi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić