"Niepokalane poczęcie". Samica krokodyla złożyła zapłodnione jaja bez kontaktu z samcem

39

Naukowcy poinformowali o niezwykłym zdarzeniu, do którego doszło w Kostaryce. Samica krokodyla, która przez 16 lat nie miała kontaktu z samcem, złożyła jaja. W jednym z nich odkryto płód. Jest to pierwszy w historii przypadek "dziewiczego poczęcia", jaki zaobserwowano wśród krokodyli.

"Niepokalane poczęcie". Samica krokodyla złożyła zapłodnione jaja bez kontaktu z samcem
Samica złożyła jaja bez partnera. (Pixabay)

Samicę schwytano, gdy miała dwa lata, a następnie umieszczono ją w parku Parque Reptilandia na Kostaryce. Przez kolejnych 16 lat nie miała żadnego kontaktu z innymi krokodylami. Pomimo to, w styczniu 2018 roku złożyła 14 jaj.

Samica krokodyla rozmnożyła się bez udziału partnera

W czasopiśmie "Biology Letters" naukowcy opisali to niezwykłe odkrycie. Aż 7 z 14 jaj zawierało zarodki. W jednym wykryto w pełni uformowany płód, który był niemal identyczny genetycznie, jak jego matka.

Jaja poddano inkubacji, ale z żadnego nie wykluł się krokodyl. Często młode urodzone w wyniku partenogenezy rozwijają się nieprawidłowo. Naukowcy przyznali jednak, że jest to niezwykłe odkrycie. Wcześniej nie zaobserwowano patogenezy u krokodyli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Starorzecze Noteci wyschło. "Sytuacja stała się tragiczna"

Taki sposób rozmnażania się nazywany jest partenogenezę fakultatywną. To rodzaj aseksualne reprodukcji u gatunków, które w normalnych warunkach rozmnażają się przy udziale partnera płci przeciwnej. Wcześniej podobne przypadki wykrywano u ptaków, rekinów, jaszczurek oraz węży, które przez dłuższy czas pozostawały w niewoli.

Partogeneza jest dość powszechna u gatunków zagrożonych wyginięciem. Nowe odkrycie sugeruje, że wcześniej w tej sposób mogły rozmnażać się także dinozaury, które są spokrewnione z krokodylami.

To odkrycie oferuje kuszący wgląd w możliwe zdolności reprodukcyjne wymarłych gadów naczelnych, krewnych krokodyli i ptaków, zwłaszcza przedstawicieli pterozaurów i dinozaurów - napisał zespół amerykańskich naukowców, który prowadził badania nad samicą.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić