Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

COVID-19. Niepokojące badania. Koronawirus atakuje zmysły

6

Naukowcy dzielą się ze światem niepokojącymi wnioskami. Okazuje się, że koronawirus może atakować nie tylko nasze płuca, ale także nasze... uszy. Wirus z Chin jest w stanie doprowadzić do całkowitej utraty słuchu!

COVID-19. Niepokojące badania. Koronawirus atakuje zmysły
Koronawirus może być przyczyną utraty słuchu. (Getty Images, Sergei Savostyanov)

Co rusz pojawiają się informacje mówiące o tym, jak wiele szkód potrafi powodować koronawirus. Najnowsze ustalenia naukowców wskazują na to, że COVID-19 może doprowadzić do problemów ze słuchem.

Okazuje się, że szumy uszne dotykają szacunkowo co ósmego dorosłego człowieka! Serwis zdrowie.radiozet.pl donosi, że najczęściej polegają one na wrażeniu dzwonienia, piszczenia lub buczenia w uszach. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do całkowitej utraty słuchu.

W badaniu uwagę skupiono na ludziach, którzy chorowali na COVID-19. Co ciekawe, nie zabrakło takich, u których problem z uszami pojawił się, dopiero gdy pokonali koronawirusa.

Koronawirus. Problem ze słuchem to nie tylko wina COVID-19

Naukowcy dowiedli, że problemy ze słuchem nie są wprost spowodowane wyłącznie koronawirusem.

Takie kłopoty mogą być też skutkiem wprowadzanych obostrzeń. Głównie chodzi o dystans społeczny. Przez jego wdrożenie pozmieniały się zwyczaje związane z pracą czy stylem życia. Doprowadziło to do zwiększonego lęku, przewlekłego stresu, a w efekcie także do zaburzeń snu. Te czynniki też mogą wpływać na występowanie szumów usznych. Podobnie zresztą jak i częste rozmowy przez internet czy telefon, za pomocą elektronicznego sprzętu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić