Niepokojące informacje o COVID-19. Brytyjski wariant znowu zmutował

60

Wariant koronawirusa, który rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii, ponownie zmutował. Naukowcy mówią o "niepokojących" zmianach genetycznych tego szczepu SARS-CoV-2.

Niepokojące informacje o COVID-19. Brytyjski wariant znowu zmutował
Wirus SARS-CoV-2 (Getty Images, BSIP , Contributor)

Mowa o wariancie koronawirusa z Kent. Nową mutację tego wariantu naukowcy znaleźli w 11 spośród 214 159 przebadanych próbek. Istnieją obawy, że po zmutowaniu wirus będzie lepiej przystosowany do walki z układem odpornościowym człowieka.

Środowisko naukowców nie kryje niepokoju z powodu nowych ustaleń. Dr Julian Tang, wirusolog z Uniwersytetu Leicester, podkreślił jednak, że taki scenariusz był brany pod uwagę.

Rozwój (mutacji koronawirusa – przyp. red.) jest niepokojący, chociaż nie do końca zaskakujący – wyjaśnił dr Julian Tang, którego cytuje BBC.

Jednocześnie zaznaczył, że jedyną skuteczną metodą zapobiegania kolejnym mutacjom jest przestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Jeśli społeczeństwa państw dotkniętych pandemią COVD-19 nie będą się do nich stosować, wkrótce pojawią się kolejne odmiany, możliwe, że groźniejsze od oryginału - alarmują eksperci.

Jeśli tego nie zrobimy, wirus będzie nie tylko nadal się rozprzestrzeniał, ale także ewoluował – zaznacza dr Julian Tang.

Naukowcy twierdzą, kolejna mutacja wirusa z Kent może obniżyć skuteczność szczepionek, ale dodają jednocześnie, że dostępne na rynku preparaty powinny sobie z nią poradzić.

Zobacz także: Zobacz też: Nowa mutacja koronawirusa w Europie. WHO niepokojąco o liczbie krajów
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić