COVID-19 może wywołać bolesne schorzenie

11

Uczeni ze Stanów Zjednoczonych przekazali niepokojące wieści. Odkryli, że koronawirus może spowodować atak naszego organizmu na samego siebie.

COVID-19 może wywołać bolesne schorzenie
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną. Naukowcy nadal pracują nad jego jak najlepszym poznaniem. Uczeni z USA przedstawili właśnie wyniki swoich badań na łamach czasopisma "Skeletal Radiology". Niestety nie są to dobre informacje zarówno dla ozdrowieńców, jak i zakażonych.

Zakażenie koronawirusem może spowodować, że organizm sam siebie zaatakuje. Do takich wniosków doszli naukowcy z Feinberg School of Medicine - Northwestern University. W swoim badaniu wzięli pod uwagę przypadki zakażonych pacjentów hospitalizowanych tam w okresie od maja do grudnia 2020 roku. Okazuje się, że reakcja organizmu może doprowadzić nawet do reumatoidalnego zapalenia stawów. Uczeni przyznają, że u niektórych pacjentów objawy kostno-szkieletowe prowadzą do pogorszenia jakości życia.

Przekonaliśmy się, że Covid-19 może sprowokować reakcję organizmu przeciwko sobie na różne sposoby, w tym prowadzący do reumatoidalnego zapalenia stawów, które potem będzie wymagało już ciągłej terapii - stwierdziła współautorka pracy, radiolog, dr Swati Deshmukh.

Właściwa diagnostyka

Obawy naukowców udało się potwierdzić dzięki obrazom wykonanym techniką magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Nowoczesne technologie mogą pomóc w postawieniu diagnozy nawet osobom, które nie były świadome przejścia zakażenia koronawirusem. Uczeni przyznają również, że dzięki badaniom będzie można stwierdzić, w jaki sposób doszło do danego uszkodzenia. Te mogły się pojawić zarówno podczas zakażenia, jak i po jego przebyciu w wyniku odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Zobacz także: Prof. Horban: Istnieją realne szanse, że do września zaszczepimy wszystkich Polaków
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić