o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Uczniowie nie chcą chodzić na religię. "Społeczeństwo się laicyzuje"

796
Podziel się

Prezydent Poznania zabrał głos w sprawie nauczania religii w szkołach. Przyznał, że zainteresowanie przedmiotem wśród uczniów spada, a koszty niestety rosną.

Uczniowie nie chcą chodzić na religię. "Społeczeństwo się laicyzuje"
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)
bEJrhPJx

Rozmowę z prezydentem miasta Poznania opublikował "Fakt". Jacek Jaśkowiak przyznał, że irytuje go słaba jakość lekcji religii w szkołach, która przekłada się na coraz słabszą frekwencję wśród uczniów. Polityk namawia do zastanowienia się, gdzie leży problem.

Miasto ponosi duży koszt, a efekt jest odwrotny do zamierzonego. Społeczeństwo się laicyzuje (...) Należy zadać sobie pytanie, dlaczego młodzi ludzie nie chcą w tych lekcjach uczestniczyć. Być może przekaz, jaki jest do nich kierowany, zupełnie do nich nie trafia - przyznał Jaśkowiak.
bEJrhPJz

Okazuje się, że problem nie leży tylko w mniejszym zainteresowaniu przedmiotem. Prezydent narzekał w rozmowie również na coraz większe koszty związane z lekcjami religii. W stolicy Wielkopolski wydano teraz na ten cel 6 milionów złotych więcej niż w roku szkolnym 2018/2019.

Wzrost wynika głównie z wprowadzonych podwyżek dla nauczycieli, ponieważ wymiar etatów pozostał zbliżony – wyjaśnia Joanna Żabierek z UMP.

Zbyt wysokie koszty lekcji religii

Skalę problemu finansowania przedmiotu obrazują miejskie inwestycje. Okazuje się, że ich cena jest niższa niż roczny koszt finansowania przedmiotu w Poznaniu. Wiele kluczowych inwestycji od lat czeka na realizację z powodu braku środków. Przykładem może być odnowienie płyty Starego Rynku, na które miasto potrzebowałoby 14 milionów złotych. Brak wynagrodzeń dla katechetów z pewnością pozwoliłby, chociaż częściowo naprawić problem.

bEJrhPJF
Zobacz także: Będą zwolnienia, jest nowy pomysł na zasiłki. O ile więcej pieniędzy?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJrhPKa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(796)
czarnek
2 miesiące temu
Nie lubią to polubią już od września.
Kazik C.
3 miesiące temu
Warto pamiętać, że gdy religię do szkół wprowadzano, to Glemp zapewniał iż nauczanie bezpłatne będzie.
bogdan 1
7 miesięcy temu
Nareszcie jakiś super news,który raduje me stare skołatane serce.
bEJrhPKb
Błysk
7 miesięcy temu
NO właśnie. A rodziny żydowskie wychodzą " z ukrycia" i posyłają swoje dzieci do religijnych szkół, gdzie nauka oparta jest na wpajaniu zasad Tory jednocześnie podsycają antyreligijne nastroje wszędzie tam gdzie mieszkają aby dzieci innych wyznań (głównie katolickich) odsunąć od nauczania chociażby Dekalogu. Robi się to w białych rękawiczkach dzięki mediom. Nie udało się wcześniej doprowadzić do powszechnej partyjnej laicyzacji to przyjęto inną drogę. Ca za błyskotliwie inteligentny naród!!!
mbh
7 miesięcy temu
religia nikomu nie jest potrzebna-wszystko masz w sobie tylko to znajdz---wiecej cmetarzy komunalnych
Goldengecko
7 miesięcy temu
Dobrze że Hołownia chce świeckiego Państwa może uda się te 6 MLN zaoszczędzić rocznie tylko z jednego miasta
xjbs_
8 miesięcy temu
Jestem dopiero w szóstej klasie sp ale się wypowiem. Z własnego doświadczenia wiem że powoli dużo młodzieży najzwyczajniej oddala się od kościoła ze względu na to jakie głupoty tam gadają a tym bardziej w szkołach ;) Już pomijając fakt że teraz młodzież jest mądrzejsza i widzimy co sie dzieje na świecie...książę pedofile, dużo tych „katolików" pisowców nie toleruje lgbtq+ bo to „nie zgodne z religią". Myślicie że to zachęca do wierzenia dalej w te brednie? No nie bardzo ;)
LEO31
8 miesięcy temu
Po pierwsze koszty utrzymania katechetów przerzucić na kościół po drugie religia w salkach katechetycznych, po trzecie rozliczyć księży pedofilów i przełożonych ,po czwarte dzisiejsza młodzież ma obycie że światem zewnętrznym
Jas
8 miesięcy temu
Budowali duże plebanie , sale katechetyczne , więc na taką ilość chętnych zmieszczą się .Powinni zlikwidować religie w szkołach za dużo miasto to kosztuje , pieniądze potrzebne są na ważniejsze rzeczy . Niech pracują dla idei.
REK
8 miesięcy temu
To jest wciskanie kitu. Boga stworzyli ludzie to wykorzystywania innych ludzi. Wykorzystują strach przed śmiercią wciskając kit o życiu po śmierci a wszystko po to żeby biskupi żyli w luksusie w pałacach.
PERGE
8 miesięcy temu
Nikomu nie chce słuchać się bredni. Lekcje są nudne a do kościoła chodzą starsi ludzi najczęściej. Chyba że ksiądz ma dziecko które zmusza chodzić do kościoła. Sam uważam że lekcje z religii są nudne
Zastanowienie
8 miesięcy temu
Zastanawiam się czy przypadkiem nie ma zasady, że jak nie uczą się religii to muszą etyki? A kosztów utrzymania nauczycieli tegoże przedmiotu nie ma?
RownePrawa
8 miesięcy temu
Religia, i kościół katolicki potępia moje poglądy, powinna to być lekcja dla chetnych Ale na szczęście się już z niej wypisałam Pozdro 😈
bEJrhPJT
APiS
8 miesięcy temu
Dzięki narzuceniu lekcji religii w szkołach polskim dzieciom, dochowaliśmy się już prawdziwych antyklerykałów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić