aktualizacja 

Pentagon o ataku nuklearnym. "Decyzję podejmie jeden człowiek"

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin potępił w najnowszym wywiadzie "wymachiwanie nuklearną szabelką" przez Rosję. Zaznaczył przy tym, że nie ma jakichkolwiek podstaw do twierdzenia, iż Władimir Putin może faktycznie użyć broni jądrowej. Ostrzegł jednak, że ta decyzja zależy w Rosji tak naprawdę tylko od jednego człowieka.

Pentagon o ataku nuklearnym. "Decyzję podejmie jeden człowiek"
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin skrytykował rosyjskie "wymachiwanie nuklearną szabelką" (EPA, PAP, Boris Roessler)

– Chcę żeby to było jasne, decyzję o użyciu broni nuklearnej podejmuje w Rosji jeden człowiek – podkreślił Lloyd Austin. Sekretarz obrony USA został zaproszony do programu "Fareed Zakaria GPS" wyemitowanego w niedzielę przez CNN.

Nikt nie ma władzy nad Putinem. To on podjął nieodpowiedzialną decyzję o inwazji na Ukrainę. Mógł oczywiście podjąć inną decyzję, ale nie widać żadnych dowodów na to, że była to decyzja podjęta nie przez niego – podkreślił Lloyd Austin.

Amerykańska administracja potępia działania Putina. "Niedawno się z nimi komunikowaliśmy"

Sekretarz obrony USA zdradził także kulisy swoich prywatnych rozmów z rosyjskim ministrem obrony. Lloyd Austin miał sugerować Siergiejowi Szojgu przed inwazją na Ukrainę, że "nie powinien iść tą drogą". Podobny komunikat w ostatnich dniach mieli powtórzyć stronie rosyjskiej inni członkowie amerykańskiej administracji.

Bardzo niedawno się z nimi komunikowaliśmy. Nie rozmawiałem z Szojgu w ostatnich dniach, ale rozmawiałem z nim wcześniej. Odniosłem się do problemu Ukrainy i ostrzegłem, aby nie podążać tą ścieżką i nie decydować się na tego typu nieodpowiedzialne kroki – powiedział sekretarz obrony USA w programie CNN.

Lloyd Austin zabrał także głos w sprawie ostatnich posunięć Władimira Putina. Stwierdził, że aneksja przez Rosję ukraińskich terytoriów jest "nielegalna", a groźby użycia broni jądrowej nazwał "nieodpowiedzialnymi słowami".

Wymachiwanie nuklearną szabelką nie jest czymś, czego spodziewalibyśmy się po przywódcy potężnego kraju z dużymi możliwościami – podkreślił.

Sekretarz obrony USA potępił rosyjską aneksję. "Będziemy nadal wspierać Ukrainę"

Wcześniej nielegalną aneksję przez Rosję ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego potępili prezydent USA Joe Biden i sekretarz stanu Antony Blinken. W odpowiedzi na działania Kremla, ogłoszono nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Lloyd Austin podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierać Ukrainę.

Możemy spodziewać się, że Ukraińcy będą prowadzić kontrofensywę, chcąc odzyskać terytorium swojego kraju. Będziemy nadal wspierać ich w tych wysiłkach – zapewnił amerykański sekretarz obrony.

Obejrzyj także: Wizyta sekretarza NATO w Polsce. MON o zmianach dla Polski

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić