aktualizacja 

Niesamowite odkrycie w kościele. To wyjątkowy pakunek

10

Muzeum Ziemi Wschowskiej poinformowało o niesamowitym odkryciu na terenie tamtejszego kościoła. W kościelnej wieży z XVIII wieku odnaleziono najstarszą na świecie kapsułę czasu!

Niesamowite odkrycie w kościele. To wyjątkowy pakunek
Kapsuła czasu odnaleziona we Wschowie. (Muzeum Ziemi Wschowskiej, Marcin Pechacz)

We Wschowie (woj. lubuskie) natrafiono na prawdziwą, historyczną perełkę. Podczas prac konserwatorskich w tamtejszym kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, pracujący tam odnaleźli unikatowy przedmiot.

To wyjątkowa kapsuła czasu. Według informacji przekazanych przez Muzeum Wsi Wschowskiej, to jest to najstarszy tego typu pakunek spośród odnalezionych na całym świecie.

Ta szkatuła ma blisko 300 lat!

Ten miedziany pojemnik pochodzi z 1726 r. Wskazuje na to napis, wybity na pokrywie szkatułki. Co więcej, w środku odnaleziono aż cztery paczki, pochodzące z lat: 1726, 1786, 1884 oraz 1914.

Najstarszy z pakunków zawierał ołowianą kulę oraz list w języku łacińskim. Wspomina on o proboszczu tamtejszej parafii Karolu Ponińskim, który wsławił się odbudową tego kościoła. Ponadto zawarto tam informacje o misjonarzach, którzy pojawili się w mieście w 1722 r. - Henryku Schulte i Michale Prochaskim.

Inny z umieszczonych w kapsule pakunków zawierał monety z XVIII i XIX wieku, a także ówczesne gazety. Co ważne, znalezisko jest w pełni autentyczne - fakt złożenia skrzynki w kościelnej wieży odnotowuje bowiem Kronika Wschowskich Bernardynów.

Kapsuła zostanie poddana dalszym badaniom. Mają one potwierdzić autentyczność tego znaleziska - jeśli tak się stanie, oficjalnie będzie to najstarsza kapsuła czasu na świecie. Do tej pory to miano dzierżył pakunek odnaleziony w Bostonie - datowano go na 1761 r.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić