"Niezawodna jak kałasznikow". Karkołomne porównanie Putina

Na konferencji poświęconej sytuacji pandemicznej w Rosji głos zabrał Władimir Putin. Rosyjski prezydent ocenił, że produkowany w kraju preparat na koronawirusa jest skuteczny i niezawodny. Powołał się przy tym na słowa nieokreślonego "europejskiego eksperta".

"Niezawodna jak kałasznikow". Karkołomne porównanie Putina
Władimir Putin porównał rosyjskie szczepionki na kałasznikowa (PAP, EPA, Maxim Shipenkow)

Władimir Putin stwierdził, że rosyjskie szczepionki na koronawirusa "są tak niezawodne jak kałasznikow". – To nie są nasze słowa, to słowa europejskiego specjalisty. Myślę, że ma on rację. Nasze preparaty są proste i bezpieczne jak karabin Kałasznikowa – podkreślił.

Władimir Putin zachwala rosyjskie preparaty na COVID-19. "Są niezawodne i bezpieczne"

Rosyjski prezydent wziął udział w zdalnej konferencji wraz z wicepremier Tatianą Golikową. Odniósł się na niej także do sposobu produkcji preparatów na COVID-19. Podkreślił, że rosyjskie szczepionki "opierają się na technologii stosowanej od dekad".

Dzisiaj nasze szczepionki są najbardziej niezawodne, są jednymi z najbezpieczniejszych – przekonywał rosyjski przywódca.

Rosja zatwierdziła Sputnika Light. To preparat jednodawkowy

W czwartek rosyjskie władze zatwierdziły do użytku jednodawkową szczepionkę Sputnik Light. Badania nad preparatem rozpoczęły się w lutym. Prowadzone były przez Instytut im. Nikołaja Gamalei, który opracował wcześniej Sputnika V.

Uproszczona wersja szczepionki wektorowej zawiera tylko jeden z dwóch składników oryginału. Szef ośrodka im. Gamalei stwierdził w marcu, że Sputnik Light nie może całkowicie zastąpić dwóch pełnych dawek. Ma natomiast przyspieszyć proces szczepień i zmniejszyć ryzyko ciężkich powikłań.

Choć Komisja Europejska nie planuje zbiorczo kupować Sputnika V, na początku kwietnia niemiecki minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział rozmowy z Moskwą w sprawie indywidualnego zakupu. Preparat w ten sposób zamówiły Węgry.

Obejrzyj także: Putin sieje niepokój w Europie. "Niezwykle groźna dezinformacja"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić