oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Niezwykłe nagranie z Tatr. Leśnicy apelują do turystów

7

Majówka skłoniła turystów do odwiedzenia Doliny Kościeliskiej. Równie chętnie tę konkretną lokalizację wybierały niedźwiedzie. W ciągu ostatnich kilku dni pojawiały się tam zarówno pojedyncze osobniki, jak i całe rodziny. Jedno z nagrań robi szczególne wrażenie.

Niezwykłe nagranie z Tatr. Leśnicy apelują do turystów
Spotkanie z niedźwiedziem na szlaku. Niezwykłe nagranie z Tatr (YouTube)

Spotkanie niedźwiedzi na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego nie jest czymś niezwykłym. Jak przypomina "Gazeta Krakowska", powinniśmy pamiętać, że to nie zwierzęta są tam gośćmi, ale my.

Na jednym z filmów widać niedźwiedzia, który przez chwilę wpatruje się w obiektyw, a później z łatwością wspina się na zbocze, pokonując przeszkodę w postaci zwalonego drzewa.

Choć w tym konkretnym przypadku spotkanie z niedźwiedziem przebiegło spokojnie, nie zawsze musi tak być. Dlatego leśnicy przestrzegają przed schodzeniem ze szlaków, bo to zwiększa ryzyko natknięcia się na dzikie zwierzęta. Dotyczy to szczególnie godzin wieczornych, kiedy wiele drapieżników zaczyna być aktywna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Korzeniowski dostał w "tyłek", kiedy był dzieckiem. "Nie miałem nawet butów na trening"

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że jeśli zobaczymy przed nami trop niedźwiedzia, nie powinniśmy nim podążać. Należy pamiętać, że mamy do czynienia z dzikimi zwierzętami, które mogą zachować się w nieprzewidywalny sposób.

Co zrobić, jeśli spotkamy niedźwiedzia?

Jeśli już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem, powinniśmy zachować spokój. Starajmy się zachować bezpieczną odległość, powoli się wycofując. Pod żadnym pozorem nie należy uciekać, bo niedźwiedź może zareagować instynktownie i zacząć biec za człowiekiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedźwiedź w Dolinie Kościeliskiej 4.05.2024

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy natkniemy się na niedźwiedzicę z młodymi. Matka może potraktować nas jako zagrożenie dla młodych i zaatakować.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić