Niezwykłe odkrycie. Brakteaty pamiętają czasy Łokietka

93

Tak dużego, formalnie zgłoszonego znaleziska, nie było w Polsce od co najmniej 100 lat. Średniowieczny skarb odnalazł Kajtuś, pies-archeolog. Stało się to w trakcie codziennego spaceru ze swoim właścicielem.

Niezwykłe odkrycie. Brakteaty pamiętają czasy Łokietka
Niezwykłe odkrycie na Dolnym Śląsku. Dokonał go pies (Facebook)

Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu otrzymała intrygujące zgłoszenie. Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy badali znalezisko, nie mogli wyjść z podziwu. Wstępna analiza wykazała, że znalezione monety pochodzą prawdopodobnie z pierwszej połowy XIII wieku.

Jak czytamy na Facebooku, okazało się, że znalezione przedmioty to średniowieczne brakteaty, które były przechowywane w zniszczonym glinianym garnku. Wstępne oględziny pozwalają określić chronologię znaleziska na 1 połowę XIII wieku. Odkryty zestaw monet ma bardzo wysoką wartość artystyczną, historyczną i naukową.

Nie było takiego od ponad 100 lat. Tak naprawdę wszelkie tego typu zestawy zniknęły w czasie II wojny światowej - mówi Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, cytowany przez rmf24.pl.

Monety czeka opracowanie naukowe, konserwacja i publikacja. Wymaga to jednak pozyskania dotacji w formie grantów naukowych, więc dla szerszej publiczności monety będą dostępne dopiero za jakiś czas.

Pies na wagę monet

Warto podkreślić, że średniowieczny skarb odnalazł Kajtuś, czyli pies-archeolog. Stało się to w trakcie codziennego spaceru ze swoim właścicielem. "Mając na względzie jego zdolności, archeolodzy już teraz zgłaszają zapytania o jego udział w prowadzonych wykopaliskach" - czytamy w mediach społecznościowych.

Znalezisko zostało przekazane przez konserwatora Instytutowi Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zobacz także: Bruce Willis kończy karierę. Rodzina poinformowała o chorobie
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić