o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Niezwykły sukces polskiego astronoma. Dokonał wielkiego odkrycia

17
Podziel się

Kacper Wierzchoś, polski astronom pracujący w programie obrony planetarnej NASA w obserwatorium w Arizonie (USA), odnotował wielki sukces. Odkrył kilka dni temu swoją trzecią, nieznaną do tej pory planetę.

Niezwykły sukces polskiego astronoma. Dokonał wielkiego odkrycia
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bESVAPnV

33-letni Kacper Wierzchoś świetnie się rozwija. Odkrył już trzy komety, a także asteroidę tzw. Małego Księżyca. Ponadto zaobserwował setki obiektów bliskich Ziemi.

PAP donosi, że do swoich odkryć używa 1,5-metrowego teleskopu. "Ostatnia odkryta przez niego kometa okresowa minęła Słońce w odległości 360 mln km, tj. 2,4 razy dalej, niż średnia odległość Ziemi od Słońca, a powróci do układu słonecznego po ok. 25 latach. Obiekt został zarejestrowany pod nazwą P/2021 U1 (Wierzchoś)" - przekazano.

bESVAPnX

Polak działa pod skrzydłami NASA

Wierzchoś pochodzi z Lublina. Obecnie prowadzi obserwacje w ramach finansowanego przez NASA programu Catalina Sky Survey. Jego celem jest poszukiwanie planetoid, komet i meteoroidów, których orbity przechodzą blisko Ziemi, tzw. NEO’s (Near-Earth Objects).

Idzie mu coraz lepiej. Do tej pory odkrył już setki takich obiektów.

bESVAPod
Nasz zespół odkrył ponad 1500 NEO’s w ub. roku. Odkrywanie bliskich i potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi obiektów jest naszym głównym zadaniem w ramach programu obrony planetarnej NASA - powiedział, cytowany przez PAP.

Czasem udaje się odkryć również coś innego. - Obiekty niebędące NEO’s odkrywamy przy okazji wypełniania naszej głównej misji w ramach programu obrony planetarnej, podczas wielogodzinnej pracy przy teleskopie, kiedy przeszukujemy niebo - zaznaczył Wierzchoś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESVAPoy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
heh
miesiąc temu
Odkrył planetę, a może kometę, dla odwa to żadna różnica! Boszsz... Nawet przepisać za PAP nie potrafią. Jacierpiedolę....
heh
miesiąc temu
Skoro dla pani MDO nie ma różnicy: planetę czy kometę, to dlaczego o tym pisze? O czymś, o czym nie ma pojęcia? Wszyscy inni piszą jednoznacznie: odkrył trzecią KOMETĘ. A pani MDO pisze tutaj: "Odkrył kilka dni temu swoją trzecią, nieznaną do tej pory planetę." i "33-letni Kacper Wierzchoś świetnie się rozwija. Odkrył już trzy komety,". Boszsz, upadek bliski.
heh
miesiąc temu
Może autorka łaskawie się zdecyduje co on odkrył? "Odkrył kilka dni temu swoją trzecią, nieznaną do tej pory planetę." i "33-letni Kacper Wierzchoś świetnie się rozwija. Odkrył już trzy komety,". Podpowiem, że inne źródła nie mają takich rozbieżności. Boszsz, ten portal schodzi na psy.
bESVAPoz
afadf
miesiąc temu
Ledwo zrobili radę kosmiczną, a już takie odkrycia.
Logik
miesiąc temu
*fajne* zajęcie ma, może za 5 lat będzie jeździł AUDI 80 lub Golfem 1
Zwykły
miesiąc temu
W kosmosie są planety, nawet dużo. Wątpię aby któremu kolwiek z was dała cokolwiek wiedza o ich miejscu pobytu.
Robson
miesiąc temu
Gdze te trzy planety?ja odkryłem 10 planet, mówić i pisać to każdy glupi potrafi, sens w tym że nie masz argumentów aby nam to udowodni cfelu. Lepiej weź się za oglądanie tanich pornosów lub zmień dilera, ja co wekend jestem w kosmosie tylko nikomu nie mogę tego udowodnić
osa..
miesiąc temu
TO GDZIE TE 3 PLANETY ?
Cypis
miesiąc temu
Astronom i specjalista odkrywa nowe planety za granicą a w kraju absolwentka Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich właśnie zostaje przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej.
Olafwrocek
miesiąc temu
Planetę czy kometę? Bardzo istotna różnica, redakcjo. Niemniej gratulacje dla odkrywcy.
Owi3c
miesiąc temu
To mamy więcej planet krążących bliżej słońca? Co to za bełkot? Odkrył trzecią nieznaną planetę? 1,5m teleskopem??? Near object?
Mr.krzys
miesiąc temu
Polacy są doskonali w każdej dziedzinie czy to lekarz czy budowlaniec ale jaka płacą taka praca więc u nas zostali konowały i partacze
Janka
miesiąc temu
Jestem z niego dumna !!!
bESVAPor
Jaffar84
miesiąc temu
Brawo panie Wierzchoś.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić