Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Nigdy nie poznamy prawdziwej skali pandemii. Ekspert WHO ostrzega

101

Profesor Karol Sikora twierdzi, że tylko 10 proc. pacjentów z koronawirusem wytwarza przeciwciała, a to oznacza, że zmierzenie prawdziwej skali pandemii nie będzie nigdy możliwe.

Nigdy nie poznamy prawdziwej skali pandemii. Ekspert WHO ostrzega
Nigdy nie poznamy prawdziwej skali pandemii. Ekspert WHO ostrzega (Getty Images)

Profesor Karol Sikora jest jednym z doradców Światowej Organizacji Zdrowia. Powiedział, że skala pandemii koronawirusa jest nie do zmierzenia, ponieważ tylko mała część populacji wytwarza przeciwciała.

To oznacza, że większość ludzi będzie miała wynik negatywny w teście na przeciwciała, nawet jeśli przeszła wcześniej koronawirusa.

Rządy wielu państw pokładają nadzieję właśnie w testach na obecność przeciwciał. Dzięki temu chcą sprawdzić ile osób miało koronawirusa i jest na niego odpornych. To działanie ma ułatwić podejmowanie decyzji w sprawie ewentualnych blokad.

Wyniki badań niestety niweczą te plany. Nie każdy, kto miał wirusa, wytworzy wykrywalne przeciwciała, które ochronią go przed ponowną infekcją oraz jej konsekwencjami. Naukowcy nie są w stanie oszacować dokładnej liczby osób, które wytworzą przeciwciała. Zakładają, że może to być zaledwie 10 proc. wszystkich zakażonych.

Zobacz także: Rynek pracy po pandemii. Specjalistom będzie trudniej niż pracownikom fizycznym

Jeśli masz przeciwciała, jesteś zasadniczo uprzywilejowany immunologicznie, ponieważ prawdopodobnie jesteś odporny, prawdopodobnie ponownie się nie zakazisz i prawdopodobnie nie przekażesz tego dalej [… ] Wielka szkoda, że tylko mniej niż 10 procent zainfekowanych ludzi ma przeciwciała – powiedział profesor Sikora "MailOnline".

Te odkrycia pozwalają przypuszczać, że prawdziwa liczba zakażeń na całym świecie jest kilkukrotnie wyższa. Obecnie na świecie wykryto ponad 7 mln przypadków koronawirusa, a zmarło ponad 400 tys. osób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić