Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Nowa epidemia. Groźna choroba dziesiątkuje populację zwierząt

248
Podziel się:

Nowa epidemia dziesiątkuje populację królików w Ameryce. Szybko rozprzestrzeniający się wirus atakuje dzikie i domowe zwierzęta. Sytuacja jest bardzo poważna.


Wirus zabija dzikie i domowe zwierzęta w USA
Wirus zabija dzikie i domowe zwierzęta w USA (Getty Images)

Nowa epidemia zabija tysiące królików w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych wśród dziko żyjących królików rozprzestrzenia się bardzo zaraźliwy wirus, powodujący śmiertelną chorobę. Chorują także króliki hodowlane. Jak pisze "New York Times", to pierwsza tak wielka epidemia wśród królików w Ameryce Północnej.

Wirus wywołuje ciężką, śmiertelną chorobę u królików, zarówno dzikich, jak i domowych. Epidemia rozpoczęła się w marcu w Stanach Zjednoczonych i zdążyła już zdziesiątkować populację dzikiego królika. Wirus atakuje kolejne regiony - od Nowego Meksyku, przez Teksas, Arizonę, Kolorado, Nevadę, Kalifornię i Meksyk.

Jaka jest przyczyna groźnej choroby?

Prawdopodobnie odpowiedzialny za śmierć zwierząt jest wirus choroby krwotocznej królika typu 2, atakującej króliki i zające. Departament Rolnictwa USA, jak podał New York Times, podkreśla, że wirus, który wywołuje chorobę królików, nie jest to koronawirus. Nie może też przenieść się na człowieka. Zaraźliwy, szybko rozprzestrzeniający się wirus nie wpływa na ludzi oraz inne gatunki zwierząt.

Nielegalny import królika z Europy do Stanów Zjednoczonych wywołał epidemię w Ameryce

Cytowany przez NYT Ralph Zimmerman, weterynarz ze stanu Nowy Meksyk uważa, że źródłem choroby są króliki domowe sprowadzane nielegalnie z Europy. Groźną chorobę wykryto bowiem u królików w 2010 roku we Francji. Zdziesiątkowała wówczas populację królika w Europie, a następnie przeniosła się do Australii.

Amerykański weterynarz podejrzewa, że za przedostanie się choroby do Stanów Zjednoczonych odpowiada nielegalny transport królików z Europy. Jak zauważa dr Ralph Zimmerman, gdy w czasie przemytu któryś z królików umrze, zostaje wyrzucany gdziekolwiek i tak właśnie może dojść do rozprzestrzeniania się epidemii wśród dzikich królików.

Na chorobę, która zabija króliki, jest szczepionka. Została ona już zatwierdzona w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(248)
AAA
3 lata temu
Skończy się wreszcie to okrucieństwo z modyfikowanymi wirusami To okrucieństwo Osoby za tym stojące powinny publicznie być chłostane aż do smierci
quest
3 lata temu
amerykanie celowo trója króliki bo jest ich za duzo a potem mowia ze to wirus
No i
3 lata temu
doszedł autor do tego, że królik umiera.
Mariusz
3 lata temu
Następna sciema :(
😠😠😠
3 lata temu
Może wirus zadziała na Kulawego Królika z Nowogrodzkiej
😜😜😜
3 lata temu
Ameryka nam stonkę, my im króliki i jest po jeden
Maria
3 lata temu
Biedaki ich tez dosiegla plaga wirusa jakiegos to przykre co sie dzieje chyba koniec swiata blisko dobrze ze jest juz szczepionka
Rosomak
3 lata temu
no cóż Głodny Królik Skacze
sjm
3 lata temu
Pod względem biologicznym człowiek to też zwierzę. Lepiej więc, żeby zwierzęta umierały a nie zdychały.
opos
3 lata temu
to ta sama choroba którą przywlekli francuzi by zredukować u siebie populację dzikich królików w latach 90, przeniosło się to też do Polski nie wiem czy ktoś to pamięta. a chorobę tę wykorzystali australijczycy do redukcji królików na swoim terenie. taka ciekawostka.
tak jest
3 lata temu
Plagi egipskie atakują.
Karol
3 lata temu
Wszyscy winni, tylko nie USA
Mateo
3 lata temu
te wszystkie wirusy powstały w laboratoriach i są stopniowo uwalniane. Dlatego pracownicy laboratoriów, którzy dokonywali tych "badań" powinni być likwidowani.
Pop
3 lata temu
A kiedy zaczną padać kaczory?? Czekam na kaczegowirusa
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić