Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 wkrótce w Polsce. To tradycyjny preparat białkowy

31
Podziel się:

Do Polski trafi niedługo zupełnie nowa szczepionka przeciw COVID-19. "Fakt" ustalił, kiedy dokładnie ruszą zapisy na szczepienia białkowym preparatem Nuvaxovid firmy Novavax. To się stanie szybciej, niż myślicie!

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 wkrótce w Polsce. To tradycyjny preparat białkowy
Wiadomo, kiedy w Polsce będzie dostępna nowa szczepionka przeciw COVID-19 (Getty Images, Morsa Images)

Szczepionka Nuvaxovid firmy Novavax została dopuszczona do obrotu w UE w grudniu 2021 roku. To już piąta szczepionka przeciwko COVID-19 zalecana w Unii Europejskiej. Do Polski ma trafić w najbliższym czasie blisko milion dawek nowego preparatu.

Nuvaxovid firmy Novavax. Nowa szczepionka już od marca

"Fakt" ustalił szczegóły dotyczące dystrybucji nowej szczepionki w Polsce. Jak podaje dziennik, zapisy na szczepienie preparatem firmy Novavax mają ruszyć już 1 marca. Minister zdrowia Adam Niedzielski na łamach tabloidu wyraził nadzieję, że Nuvaxovid pomoże zwiększyć poziom wyszczepienia w Polsce.

Nouvaxovid to tradycyjna szczepionka białkowa, podobna do tych, które stosowane są od dziesiątek lat. Wcześniej wprowadzone preparaty przeciwko COVID-19 to szczepionki mRNA oraz szczepionki wektorowe, które różnią się od siebie m.in. technologią wytwarzania i składem.

Wszystkie szczepionki dopuszczone w Unii Europejskiej i Polsce są skuteczne i bezpieczne, ale wiem, że wiele osób żywi zaufanie właśnie do tej tradycyjnej białkowej szczepionki. Stąd wielu dotychczas wątpiących powinno się teraz zaszczepić - powiedział "Faktowi" Adam Niedzielski.

Szczepionka Novavax. Dla kogo i w jakiej dawce?

Nowa szczepionka zatwierdzona została jedynie dla osób dorosłych. Podawana jest w dwóch dawkach, między którymi należy zachować odstęp co najmniej 21 dni.

Szczepionkę Novavax będzie można przyjąć także w formie dawki przypominającej po uprzednim pełnym zaszczepieniu AstraZenecą lub preparatem Johnson&Johnson. Po ocenie lekarza w pojedynczych przypadkach możliwe będzie także przyjęcie Novavaxu po zaszczepieniu Pfizerem lub Moderną.

Według badań szczepionka daje około 90 proc. skuteczności w zapobieganiu objawowego zakażenia koronawirusem. Po zaszczepieniu mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak bóle głowy i mięśni czy ogólne zmęczenie.

Zobacz także: Szczepienie wziewne przeciw COVID-19? Dr Karauda wymienia zalety
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
Mumu
4 miesiące temu
Mądrzy ludzie wiedzą już od dawna że promowanie chorób i tabletek na nie to biznes jak każdy inny… Tylko naiwni wierzą że jest inaczej. Zdrowy człowiek to kiepski klient, wnioski wyciągnijcie sami🤷
Pozdrawiam
4 miesiące temu
To jest właśnie przyzwyczajanie społeczeństwa do przyszłych terapii opartych na kolejnym zastrzyku. Wmawianie, że mamy kolejny super preparat i jest mega bezpieczny i w ogóle i szczególe... Jest jeden feler, ten preparat został dopuszczony w formie testowej, upssss. I teraz staje się to zasadą a nie wyjątkiem. Każdy jeden będzie testowany bezpośrednio na pacjencie. I zapewnienie bezpieczeństwa... hahahaha Jak się okazuje to wszelkie urzędy rejestrujące leki bazują na... deklaracji producenta. Nie ma badań weryfikujących, są tylko piękne oczy i pusta deklaracja. Tak właśnie działa teraz Big Pharma. A suweren jak nie umie czytać tylko słucha propagandy będzie po prostu przemielony przez system. Czy zejdzie z tego świata czy nie i nikt się nad tym nie będzie pochylał - liczy się KASA! Pomyśl zanim coś zrobisz lub prosta droga do św Piotra.
kelner
4 miesiące temu
Taaa... "tradycyjna szczepionka"... Proszę sobie wejść na stronę Novavaxu i zobaczyć w jakiej technologii są produkowane te białka S kolca ładowane w zastrzyku do organizmu "szczepionego" i w jakiej ilości. Oraz sprawdzić co jest produkowane w Polsce a co u producenta w USA.
bezpieczne
4 miesiące temu
Więc teraz politycy już jako pierwsi wskoczą w kolejkę
NiezNamiTakie...
4 miesiące temu
Nowa szczepionka w Polsce już od marca. Różni się od poprzednich...TYLKO NAKLEJKA
NiezNamiTakie...
4 miesiące temu
Nowa szczepionka w Polsce już od marca. Różni się od poprzednich...TYLKO NAKLEJKA
NiezNamiTakie...
4 miesiące temu
Nowa szczepionka w Polsce już od marca. Różni się od poprzednich...TYLKO NAKLEJKA
Gość
4 miesiące temu
Wsadźcie sobie gdzieś te szczepionki i sami się szczepcie
pytam
4 miesiące temu
A stare szczepionki okazały się być beee, że trzeba wprowadzać nowe?
Głupaki znowu...
4 miesiące temu
Głupaki znowu się będą szczepić!
Nico
4 miesiące temu
Ja tam mimo wszystko wolę J&J jednodawkową - nie lubię igieł itp.
Zawakli
4 miesiące temu
a na którego kofida? Pierwotnego w łóchan czy irlandzkiego O'Mjikrąn ? Bo szybkie aktualizacje to tylko w programach antywirusowych są.
Kazio
4 miesiące temu
Kasa bubu.
Nic
4 miesiące temu
Mam nadzieję że nasi żołnierze będą testowani na covid bo przypadkiem zaraża ruskich
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić