"Idealne warunki do rozprzestrzeniania". WHO alarmuje

52

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed przyszłymi odmianami koronawirusa. – Chociaż wariant Omikron jest stosunkowo łagodny, kolejne mutacje COVID-19 mogą być znacznie bardziej niebezpieczne. Niski wskaźnik wyszczepień w Afryce stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się następnych wariantów – podkreślił w piątek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Idealne warunki do rozprzestrzeniania". WHO alarmuje
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił także o zakończeniu pandemii (Getty Images)

Dyrektor generalny WHO zabrał głos na 58. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Zauważył, że wysokie poziomy wyszczepienia w krajach rozwiniętych napędzają "niebezpieczną narrację o końcu pandemii".

Pandemia wcale się nie kończy. Co tydzień umiera 70 tys. ludzi. 83 proc. mieszkańców Afryki wciąż nie przyjęło szczepionki na COVID-19. Systemy opieki zdrowotnej są nadal obciążone. To idealne warunki do rozprzestrzenia się nowych, niebezpiecznych wariantów koronawirusa – ocenił dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO ostrzega przed koronawirusem. "Nie da się już go wyeliminować"

WHO podkreśla, że COVID-19 będzie najprawdopodobniej nadal szybko się rozprzestrzeniał. Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że nie da się obecnie zakończyć pandemii poprzez wyeliminowanie koronawirusa.

Głównym celem ma być jednak usunięcie stanu zagrożenia zdrowia publicznego poprzez zwiększanie dostępności szczepionek oraz leków. Urzędnicy dodają, że kluczowe jest zwiększenie dostępności testów na COVID-19 dla obywateli.

WHO o końcu pandemii. "Zakończy się, gdy wszyscy podejmiemy taką decyzję"

Szef WHO wezwał kraje do wpłacania pieniędzy na program ACT, który ma zwiększać na świecie dostępność szczepionek i terapii na koronawirusa. Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus przypomniał, że wciąż brakuje 16 mld dolarów (ok. 64 mld zł).

W porównaniu z kosztami kolejnego roku zamieszania gospodarczego wywołanego pandemią to naprawdę grosze – podkreślił dyrektor WHO.

Na koniec dr Tedros zabrał głos w sprawie możliwego końca pandemii. Stwierdził, że termin zależy tak naprawdę od globalnej społeczności.

Pandemia zakończy się, gdy zdecydujemy się ją zakończyć – podsumował.

Obejrzyj także: WHO ostrzega: końca pandemii nie widać. "Jesteśmy w decydującym momencie"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić